Újabb kincsekkel gyarapodott a szolnoki régiség-gyűjtemény

Sárközi Sándor annyi mindent felhalmozott az évek során, hogy gyűjteménye már az udvar egy részét is elfoglalja.

null

Korábban régiségekből és néprajzi emlékekből rendezett be otthonában kiállítóteret Sárközi Sándor, aki az elmúlt hónapokban újabb különleges eszközökkel gyarapította régiség-gyűjteményét. A Perc utca lakóját kollekciójának további, jellegzetes tárgyairól kérdeztük.

– Lőszereim is vannak, melyek a saját kertemből származnak. Az egyiket már elsütötték, a másikat viszont nem – vezetett be otthonának eddig kevésbé ismert darabjai közé a szolnoki gyűjtő.

Sárközi Sándor ezután elmondta, hogy az első világháborús lövedékekre kapálás közben talált rá. Azokon az 1917. áprilisi keltezés olvasható. Majd arról számolt be, hogy gyűjteményében a Nagy Háború utáni tizedes mázsa is fellelhető, melyhez úgynevezett zsidó súlyok tartoznak.

Unokája éppen ezekkel az eszközökkel tanulja a tizedesmérést.

Az évek alatt számos más régiséggel és néprajzi emlékkel gazdagodott a gyűjtő otthona. A ritka darabok között sorakozik egy mázas főzőedény, melyen egy szépen megformált magyar címer ékeskedik. Ahogy Sándor mondja, a jellegzetes eszközre „a ház legbecsesebb darabjaként” tekintenek.

Sándor annyi mindent felhalmozott az évek során, hogy a ritka kincsekkel teli már az udvar egy részét is elfoglalja
Fotó: Mészáros János/szoljon.hu

Ugyancsak féltve őrzött emlék egy régi tintatartó. Olyan, amilyet egykoron a tanítók használtak. Megtudtuk, hogy az íróalkalmatosságot eddig sosem újították fel.

– A házi gyűjtemény kincseit alkotják még a mintegy százéves thonet székeim. A gyári szögtől és a csavaroktól kezdve minden alkatrész korabeli bennük. Ám koruk ellenére használat közben sem rezdülnek meg – hívta fel a figyelmet. Hozzátéve, hogy a székek többségének ma már nincs igazán értéke.

Néha a szemétből, míg máskor a fűrészgép alól kell megmenteni az egyedi fatárgyakat.

– Az efféle régiségeknek inkább eszmei értékük van, és szinte csak a régiségpiacon lehet beszerezni azokat. Szerencsére azonban akad olyan eladó, aki inkább értékőrzőként működik, és nem a nagy haszon érdekli.

Találkoztam olyannal, aki azt mondta, „adjál érte valamennyit, és a tiéd lehet”.

– A cél az, hogy jó helyre kerüljön az adott tárgy. Oda, ahol valóban vigyáznak rá – fogalmazott Sándor, aki úgy véli, fontos lenne, ha a népi emlékek megőrzését és bemutatását jobban felkarolnák. Annál is inkább, mivel az ilyen értékek iránt érdeklődők köre jelentősen leszűkült.

Ő maga is folytatja a gyűjtőmunkát, hogy a múltbéli eszközök megmaradjanak az utókornak. Így van ez a falvédőkkel és a fali terítőkkel egyaránt. A családi otthon egyik falát éppen ilyen díszítmények borítják.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.