A járvány pozitív hatása: csökkent a balesetek száma Hajdú-Biharban

Az Országos Rendőr-főkapitányság jelentéséből látszik, hogy 2020-ban észrevehetően csökkent a balesetek száma a megyében.

null

A közúti balesetek megszokott jelenségnek számítanak, naponta többször is érkezik híradás kisebb-nagyobb ütközésekről, anyagi károkról, személyi sérülésekről, olykor halálos kimenetelű karambolokról. Az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Főigazgatóságának jelentéséből látszik, hogy az utóbbi esztendők első 9 hónapja során legalább 700, de többségében több mint 800 baleset történt Hajdú-Biharban. 2020 viszont megtöri ezt a sormintát, ugyanis a tavalyi évben szeptemberig összesen 625 személyi sérüléssel végződött balesetet tartanak nyilván, ez 20,3 százalékos csökkenést mutat a 2019 azonos időszakában történt 784 esethez képest. Ez az országban történt karambolok számának a 4,9 százalékát teszi ki.

A halálos balesetek számában szintén visszaesést lehetett megfigyelni, ugyanis 2020 első 9 hónapjában 15 végzetes eset történt, míg korábban rendre 20, illetve 30 fölött volt ez a szám. Ugyanebben az időszakban a súlyos sérülésekkel végződő ütközések száma is jócskán visszaesett: 2010 és 2019 között folyamatosan meghaladta a kétszázat, 2020-ban viszont összesen 169 esetet jegyeztek fel. A könnyű sérüléses balesetek száma 18,6 százalékot csökkent 2019-hez képest, ami azt jelenti, hogy 542 helyett 441 alkalommal vonultak a megyei rendőrök olyan szerencsétlenséghez, ahol az érintettek nem kerültek életveszélyes állapotba. A 2019-et megelőző időszakban szintén minden alkalommal meghaladta a félezret az ilyen esetek száma.

Kevesebb mint ezer ember

A rendőrség pontos statisztikát vezetett arról is, hogy januártól szeptember végéig összesen hány ember sérült, illetve halt meg az utakon.

Itt is elég nagy különbségek voltak, hiszen míg korábban bőven ezer fölött volt ez a szám, addig 2020-ban összesen 841 ember volt érintett, közülük 20-an életüket vesztették, súlyosan 193-an, míg könnyebben összesen 626 ember sérült meg.

Ittas vezetés továbbra is gyakran előfordul, a feljegyzések szerint 2020 első kilenc hónapjában 56 esetben vezetett olyan balesethez, amelyben valaki megsérült, ez pedig mindössze egyel kevesebb, mint tavalyelőtt. Szerencsére még így is csökkenő tendenciáról beszélhetünk, ugyanis korábban 60-70 ilyen ütközés történt.

2020-ban jelentősen kevesebb baleset volt a megyében, mint az azt megelőző években
Fotó: Hajdú-bihari Napló archív

A gyorshajtás még mindig az első

A közúti baleseteknek számtalan oka lehet, amelyet a rendőrség minden esetben alaposan kivizsgál. Az összesítés alapján a személyi sérüléssel járó ütközések legtöbbjét, szám szerint 235-öt a gyorshajtás okozott, ezt 173 esettel az elsőbbségi jog megsértése követi, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokán 99 esettel a kanyarodás van feltüntetve. A követési távolság miatt 34, előzés miatt 25, figyelmetlenség miatt 18, gyalogoshiba miatt 17, műszaki hiba miatt 2 és egyéb ok miatt további 22 balesetben sérültek meg emberek.

A rendőrség statisztikát készített arról is, hogy ezeket a baleseteket milyen járművek okozták. Nem meglepő módon a legtöbbet, összesen 418-at, személygépkocsik okoztak, 77 alkalommal a kerékpárosok voltak a hibásak, 60 esetben pedig a teherautók.

További 27 esetben a segédmotoros kerékpárokkal volt gond, 29 alkalommal egy motorkerékpár volt a hibás, 17 balesetet gyalogos idézett elő, autóbuszok miatt 5-ször kellett helyszínelni, míg további 2 eset egyéb okként van feltüntetve.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Óvatosan vezessen! – ónos eső várható vasárnap

Az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint Csongrád-Csanád megyére adták ki a másodfokú figyelmeztetést. Ott tartós (többórás) ónos eső várható. Szintén az ónos eső veszélye miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés és Hajdú-Bihar megyére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.

A cikk ITT olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.