Egy amatőr dunaújvárosi kolbásztöltő intelmei

Egyre több ember készít magának füstölőt, emellett télvíz idején a bérfüstölőknél hosszú sorok kígyóznak.

null

A disznótartás ma már nem annyira jelentős faluhelyen (sem), mint korábban volt. Nincs már akkora jelentősége a házi disznónak, hiszen a családok könnyen be tudják szerezni a különböző üzletekben a sertésárukat, méghozzá a legjobb minőségben is, igaz, azokat nem olcsón. Viszont a házikolbász-töltésnek, sonkakészítésnek reneszánszát éljük – mondja a dunaújvárosi kolbásztöltő, sonkapácoló.

Egyre több ember készít magának – persze ha van hozzá megfelelő ingatlanja – füstölőt, arról nem is beszélve, hogy télvíz idején a bérfüstölőknél hosszú sorok kígyóznak.

Ugyanis nem kell az embernek ahhoz disznót tartania, hogy az ízlésének megfelelő kolbászt, szalámit, szalonnát, sonkát készítsen. A húsboltokban vásárolhatunk kolbászhúst, egész sonkát, szívsonkát, bőrös császárt, csülköt és annyi minden mást (bár a legjobb, ha valami tuti helyről háznál nevelt disznót vásárolhatunk, akár fél disznóként, amit egy átlagos városi konyhában is fel lehet dolgozni. Én már megtettem ezt, a gyerek számítógép­asztalán is.) Ha a vásárláson túljutottunk, kezdődhet az érdemi munka.

Mint annyi másban, ebben az esetben is mindenki a saját módszerére, receptjére esküszik, ami természetesen a legjobb, a többiek csak a futottak még kategóriába tartoznak. Két variáció van: az egyik a saját recept, amely verhetetlen, a másik pedig a családi örökség, „a dédapám is így csinálta”.

Már a pácolásnál rengeteg a lehetőség az eszmecserére. Vannak, akik vallják, hogy csak sózni kell az árut, az engedi a saját levét, és abban kell naponta megforgatni a füstölni szánt disznóságokat. Vannak, akik ezt kiegészítik azzal, hogy a sózás után bedörzsölik a húst fokhagymával. Van ennek egy másik változata is, amikor hagyományos asztali sót felesben használják a nitrites sóval, ami ugyan nagy mennyiségben mérgező, de egy pácolásnál jót tesz a hússal, fertőtleníti és szebb színt ad neki. (Szerény személyem ennek a módszernek a híve.)

A variációk végtelenek, van, aki agyonfűszerezi, hallottam már olyat is, hogy cukor, őrölt bors, babérlevél, koriandermag, fenyőmag is kerül a pácba.

Van, aki a mustármagot, a majoránnát, a kakukkfüvet se hagyja ki. A készen is kapható, zacskós sonkapác-fűszerkeveréktől viszont – bár kényelmes – én igen messze tartom magam, bár lehet, hogy nincs igazam.

A kolbásztöltő a dunaújvárosi
Fotó: Dunaújvárosi Hírlap/Laczkó Izabella

Azután az is nagy vitatéma, meddig legyen a füstölés előtt a hús a páclében. Ez kényes kérdés, mert nehéz eltalálni. A kiindulási pont a hús mérete. Mert ugye egy tíz-tizenkét kilós egész sonkát akár hat hétig is a pácban lehet tartani, amíg egy kétkilós tarjának elég tíz nap is. Az tény, itt nagyon észnél kell lenni, mert ha sokáig áll a páclében a hús, akkor sós lesz, előbb-utóbb kicsapja a só, hamar kiszárad, megkeményedik. Ha pedig kevés ideig, akkor nem csináltunk semmit.

Lényeges az is, hogy milyen edényben pácoljunk.

A legfontosabb szempont, hogy a hús kényelmesen elférjen az edényben (legjobb, ha olyan mély, hogy a páclé el tudja lepni, mert ebben az esetben keveset kell forgatni, arra viszont figyelni kell, hogy a lé ne büdösödjön be, ne romoljon meg, de ha előfordul, sincs nagy baj, új páclét kell készíteni), azonban kerüljük a kerek, ovális műanyag edényeket. Mostanában leginkább a rozsdamentest ajánlják a szakemberek, én a hagyományos fateknő híve vagyok. Nemrég döntöttem egynek a megvásárlásáról, és meglepődve tapasztaltam, relatíve milyen olcsón, és könnyen lehet hozzájutni.

Még nem említettük meg a két királyt, a kolbászt és a szalámit. No, itt aztán ölre lehet menni! A titkos receptek tömkelegével, és ugyanennyi ehetetlen kolbás­szal, szalámival találkozhatunk. Persze rengeteg, tényleg remek minőségű, szó szerinti házi kolbásszal is megismerkedhetünk, amikor az ember, ha csak otthon magában, úgy, hogy ő maga se hallja meg, de elismeri: ez bizony jobb, mint az enyém.

De alapvetően a kolbászhús bekeverése – ebből töltjük a kolbászt és a szalámit is, csak másfajta és méretű bélbe – tényleg egyéni ízlés kérdése.

Ami talán mindenki számára kiindulási pontnak és alapvetésnek kell lennie, hogy csak nagyon jó minőségű fűszerpaprikával operáljunk, mert ha abból valami silányat használunk, akkor a végtermékünknek se íze, se színe nem lesz (a fűszerpaprika ugyanis néhányak tévhite ellenére, nemcsak színt, hanem ízt is ad a kolbászunknak, és mindenfajta fűszerpaprikát igénylő ételünknek), arról nem is beszélve, rövid idő alatt kifakul az áru, és az nem túl étvágygerjesztő látvány.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.