Frigy a paraszti kultúrában szennai fiatalok szemével

Régen a szülők által összeházasított fiataloknak fontos gazdasági és a családi feladat jutott.

null

– Hajlamosak vagyunk Indiához kötni a kasztrendszer intézményét, ám Magyarországon is jelen volt, és még napjainkban is itt-ott tovább él – mondta Farkas Gergely, a Szennai Skanzen múzeumpedagógusa. – Házasságkötéskor megírták az úgynevezett „móringlevelet”, ami a mai házassági szerződés elődje volt. Az elmúlt rendszer „szüntette meg” a társadalmi különbségeket – tette hozzá.

Fotó: Sonline.hu

Aztán, ha megköttetett a frigy, az ifjú házasok előrejutásában óriási szerepe volt a családnak a paraszti kultúrában.

– Napjainkban sincs több munkája egy nőnek, mint egykor, sőt, talán régen több is volt a teendő, bár nem volt ennyire szerteágazó, mint manapság. Akkoriban az volt a fontos, hogy meg kellett élni, működtetni kellett a gazdaságot – mondta Bálint Angelika, a Szennai Skanzen hagyományőre, aki szerint napjainkban a nők magukra hagyatottak feladataikkal.

– A régi, paraszti kultúrában a jóval több feladat elvégzését többen is segítették a családban – tette hozzá a hagyományőr.

Egyre nehezebb megfelelni a modern nő ideáljának

– A legkárosabb dolog, hogy manapság a média diktálja, milyennek kell lennie egy mai, modern nőnek, és ennek az ideálnak nehezen lehet megfelelni, osztotta meg véleményét Bálint Angelika.

– A férfiak ugyanakkor számos olyan feladattól mentesültek a civilizáció miatt, amelyekbe egykor rengeteg energiát fektettek – vette át a szót Farkas Gergely, aki szerint a kísértés is szélesebb körű manapság, mert míg régen a falvakban zárt közösségek voltak, addig napjainkra igencsak kinyílt a világ a modern közlekedési eszközöknek köszönhetően. – Napjainkban túl sok a felszabaduló energia. Akik ügyesen szeretnék használni, kiskertet vesznek, mások túráznak, utaznak.

Összefonták az élet szálait is

Régen a közösség senkit nem hagyott magára. A fonóban nemcsak munka, hanem komoly pszichológiai tanácsadás is folyt. Egyszerűen megbeszélték hasonló gondjaikat az asszonyok, miközben járt a kezük és úgymond rendezték a szálakat a szövőszéken, közben pedig a saját lelki világukban is. Míg a mintát számolták, nem volt idejük a különböző problémákkal foglalkozni.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy új tanítási módszert vezettek be: szabadulószoba a keszthelyi iskolában. A divatos játék mintájára a diákokat a tananyaggal kapcsolatos kérdésekre adott jó válaszok viszik előre.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.