Malomüzem Jánoshidán: napelemrendszerrel spórolnak + videó

Piaci kapcsolataik folyamatosan bővülnek: egyre több pékségnek, pizzériának, közétkeztetési konyhának szállítanak lisztet.

null

Értékteremtő közfoglalkoztatás keretében évek óta sikeresen működik a malomüzem Jánoshidán. Piaci kapcsolataik folyamatosan bővülnek, így mára egyre több pékségnek, pizzériának, közétkeztetési konyhának szállítanak lisztet. Bérőrlésre szintén van igény, sok őstermelő és családi gazdálkodó találja meg a malmot, ahol már a kis mennyiségben beszállított búzát is megőrlik. A gazda akár figyelemmel is kísérheti ezt a munkafolyamatot, amibe a minap mi is betekinthettünk.

– Első lépésként a beszállított, őrlésre szánt búzát a labormalomban megvizsgáljuk – kezdte Éliás Béla molnár, aki ottjártunkkor a szakma rejtelmeibe avatott be. Mi a minőségi liszt titka? – kérdeztük. – A jó alapanyag, a folyamatos vizsgálat és a gondos odafigyelés az őrlés során – felelte határozottan, majd kolléganője, Tamasi Károlyné segítségével bemutatta az üzemet, és az ott zajló munkát.

– Fizikai és kémiai elemzés szükséges a gabona minőségének meghatározásához. Ennek során a labormalomban feltérképezzük a sütőipari tulajdonságokkal kapcsolatos minőségi mutatókat. Fontos, hogy a búzalisztből készülő termék minősége jelentősen függ attól, hogy milyen a sikér mennyisége, minősége. Ezenfelül vizsgáljuk még többek között az esésszámot, a nedvességtartalmat és terülést is – részletezte Éliás Béla.

Ha minden minőségi mutató megfelelő, akkor a búza bekerülhet a malomba, ahol gondosan előkészítik az őrlésre. Egy tisztító rendszeren keresztül alaposan megtisztítják a portól és egyéb szennyeződésektől.

– Ezután nedvesítő­berendezésbe kerül, onnan pedig egy tartályba, ahol nyolc órát pihen. Ezt a folyamatot hívjuk kondicionálásnak. Ennek lényege a búza héjának a megkeményítése, hogy az őrlés során könnyen el tudjuk távolítani a magbelsőtől. Az őrlés többfokozatú műveletből áll, melyet két kis hengerszékkel végzünk, az osztályozást pedig két szitával. Az őrlés végén a lisztet és a korpát zsákba engedjük.

Lisztkeverővel igény szerint keverjük a lisztet finom-, kenyér- és fogós lisztre.

A kész lisztet is megvizsgáljuk a laborban. A keverőből pedig továbbzsákoljuk, majd mérjük, címkézzük és zsákvarrógéppel lezárjuk – mondta a jánoshidai molnár.

– A közfoglalkoztatás több lábon áll a településen, a foglalkoztatottak száma évről évre csökken, mert aki csak tud, az az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedik el. A szociális jellegű programban illegális hulladéklerakók felszámolását, belterületi és mezőgazdasági utak karbantartását végzik.

A helyi sajátosságokra épül a malom és a fafeldolgozó üzem.

– A mezőgazdasági programban pedig állattenyésztéssel foglalkoznak. Kezdetben csak birkát, sertést tartottak, néhány éve pedig vadfarmmal bővült a tevékenység. Az elmúlt években több közfoglalkoztatási kiállításon bemutatkoztak. Az értékteremtő Start mintaprogram keretében 2013-ban indult a Start Malom, ahol adalékmentes lisztet állítanak elő. A búzakészlet egy részét az önkormányzat a saját harmincöt hektáros földjén termeli meg, de az nem tartozik a közfoglalkoztatásba. Ezenfelül helyi gazdáktól is vásárolnak gabonát – tudtuk meg Eszes Béla polgármestertől.

– A malom tevékenységéből származó esetleges profitot visszaforgatjuk a közfoglalkoztatásba. Az üzem épületét folyamatosan fejlesztjük. Legutóbb, tavaly év végén belügyminisztériumi támogatásból energetikai korszerűsítést valósítottunk meg, így az egész malom elektromos energiáját a jövőben napelemekkel biztosíthatjuk. Ezzel jelentős költséget takarítunk meg – tette hozzá a polgármester.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.