Megsínylik a járványt az egri szimfonikusok is

„Egy zenekart nehéz zene nélkül ébren tartani, lelkesíteni. Próbálni közösen nem tudunk.”

null

– Egy zenekart nehéz zene nélkül ébren tartani, lelkesíteni. Próbálni közösen nem tudunk, a gyakorlás, karbantartás az otthonokba szorult a Bartakovics Béla Művelődési Központ bezárásával. Kapcsolatot csak telefonon vagy online tudtunk tartani – mondja Szabó Sípos Máté, az egri szimfonikusok karmestere. – Elmúlt lassan egy évet úgy jellemzi, hogy az a folyamatos lemondásokról, újratervezésekről, megállásokról és rövid újrakezdésekről szólt.

– Ez egyrészt lelkileg nagyon megterhelő, másrészt szakmailag is hektikussá tette a felkészülési időszakokat. Nem utolsósorban pedig a sok megvalósulatlan koncert miatt anyagilag is komoly nehézségeket jelentett együttesünknek. A zenészeknek nincs folyamatos fizetésük, hanem csak a ténylegesen elvégzett feladatok után tudunk nekik juttatást adni. Ez a zenei és kulturális szféra jelentős részét hozta és hozza még, ki tudja meddig nehéz, sokszor reménytelen helyzetbe – húzta alá Szabó Sípos Máté.

Tavaly ősszel sikerült még egy ifjúságnak szóló előadást rögzíteniük. Ránki Györgynek A két bors ökröcske című zenés meséjét vették fel a zenekarral és Szívós Győző színművésszel közösen, természetesen már közönség nélkül – írja az oldal.

Rég nem játszhattak így közönségnek az egri szimfonikusok
Fotó: Heves Megyei Hírlap/Berán Dániel

– A régi diafilmkockákkal is színesített, a különböző hangszerek megismertetését is magába foglaló előadást az általános iskoláknak bocsátottuk rendelkezésére, akik örömmel éltek a lehetőséggel. Így, bár nem tudtunk élőben velük lenni, de sok száz gyerek részesülhetett a összetett zenei élményben. A folytatást a felső tagozatosoknak, gimnáziumuknak terveztük még a Beethoven-emlékév kapcsán, de ez már csúszik. A járványügyi korlátozások lehetőséget adnak a közönség nélkül folyó munkára, így az országban sok együttes tud élni az online vagy más módon rögzített koncertek megvalósításának lehetőségével. Bár a rendelkezések értelmezésében vannak vitás kérdések, de várhatólag hamarosan Egerben is elhárulnak az akadályok az elől, hogy folytathassuk székhelyünkön a munkát az internet segítségével – árulta el a karmester.

A zenekarnak tavaly az VIII. Egri Kamaraopera Fesztivált egy héttel a kezdés előtt kellett lemondani.

– Képzelheti, hogy mennyi munka és szervezés veszett kárba. De persze nem ez volt az egyetlen. Nem tudjuk, mikor indulhat újra a valódi zeneélet. Sok elmaradt előadást kell majd pótolnunk, miközben bizonytalan a jövő pénzügyi háttere is. Nehéz úgy felkéréseket lefixálni, szerződéseket kötni, hogy semmi sem garantálható. Nem vagyok optimista a tekintetben, hogy mikor lehet majd közönségnek élőben játszani újra, viszont eltökélt vagyok abban, hogy minden lehetséges eszközt megragadva ne hagyjuk közönségünket klasszikus zenei élmény nélkül. Sokféle formációban tervezem a további munkát, több teret adva a zenészek egyéni képességeinek kibontakoztatására is. Szeretném kreatívabban használni az online lehetőségeket is, hogy a kényszer helyett inkább az összeadott értékek frissessége születhessen meg. A közönséggel való kapcsolattartást is át kell értelmeznünk, és új formákat kell kitalálnunk rá. Vannak terveim, csak engedjenek végre játszani – mondta Szabó Sípos Máté.

Heteken belül elkészül a Harsogó csend című felvételük, amelyben Beethoven zsenijét a zenei építkezés rejtelmein keresztül ismerhetik meg a fiatalok. Az idén elmaradt újévi koncertek kárpótlásaként egy farsangi, streamelt hangversenyt terveznek Eger szeretett közönségének. Emellett készülnek a tavaszi időszak koncertjeire is, amit akár közönséggel, akár nélkülük, de nekik biztosan el fogják játszani.

– A zenekari zenészeknek nemcsak hivatásuk, de mindennapi örömforrásuk és megnyilatkozási formájuk a közös muzsikálás. Ezt nem pótolja semmi az interneten. Mint ahogy a közönségnek sem pótolható igazán az élő zene. Ez a kölcsönhatás élteti ezt a műfajt. A jelen helyzet, főleg azoknak, akik szabadúszó zenészek, művészek elég elkeserítő és ambivalens – fogalmazott Szabó Sípos Máté.

Szabadi Martina Laura

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy fából épít működő járgányokat a tiszaörsi ezermester. Puskás István készített már motorkerékpárt, Forma–1-es versenyautót és valósághű traktort.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.