Tó és hegy után már folyója is van Ruzsának!

Annyira komolyan veszi a vízmegtartást Ruzsa, hogy egy csepp vizet sem engednek kárba veszni.

null

Gyorsan komoly hagyománya lett Ruzsának a vízmegtartásnak. A település, mint korábban megírtuk, élen jár hazánkban a csapadékvíz megfelelő tározásában és a hirtelen lezú­duló eső okozta problémák ke­­zelésében. Belterületen egy kisebb tavat alakítottak ki a víz tárolására, míg külterületen, a szennyvíztisztító mögött, egy olyan tározót hoztak létre, amely alkalmas a megtisztított víz megtartására. Erre mondta Sánta Gizella, a település polgármestere viccelődve, hogy addig lesz polgármester, amíg nem lesz egy hegyük és egy tengerük.

Komolyan veszik a vízmegtartást Ruzsán. Sánta Gizella polgármester azt mutatja, hogy egy megsérült ivóvízkút helyreállításakor napi 300 köbméter vizet kellett kiszivattyúznia Ruzsának, amit a külterületi csatornába vezettek, innen szivárog majd a talajba.
Fotó: DÉLMAGYAR/TÖRÖK JÁNOS

A tavak már elkészültek, dombjuk is van, most pedig lett egy folyójuk. Ennek előzménye, hogy a külterületi csatornákat is fejlesztették, hogy az esővíz ne tudjon gyorsan elfolyni, he­­lyette a környező legelőket tudják öntözni azzal.

– A LIFE-os pályázat szemléletformáló hatása érvényesül a mindennapokban. Ha már van valahol víz, tartsuk meg. Én magam is máshogy tekintek a vízre, mióta benne vagyunk ebben a pályázatban – mondta a polgármester, mielőtt elmesélte folyójuk történetét.

Az ivóvízminőség-javító programban megsérült az egyik ivóvízkút föld alatti része. Ennek javítási munkálatai még novemberben elkezdődtek, decemberben már teljes kapacitással szivattyúzták a vizet, ami napi 300 köbmétert jelentett.

– Hat héten keresztül vezettük ezt a vizet a belvízelvezető csatornába. Sikerült itt tartanunk ezt a vizet. A falu határában a néhány kilométeres csatornából szivárog majd a víz lassan a talajba, ahelyett, hogy engedtük volna, hogy elfolyjon a Tiszába – mutatta a helyszínen a Szegedi úton, Ruzsa utolsó utcája után a metsző hidegben.

Mi az a LIFE?

A LIFE az Európai Unió környezetvédelmi politikáját támogató pénzügyi alap. Célja, hogy javítsa a legsérülékenyebb magyarországi önkormányzatok éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességét, a klímaváltozásból fakadó kockázatok csökkentésével.

A cikk teljes tartalma ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.