Matt két lépésben – Interjú a szombathelyi Lakos Nikoletta sakknagymesterrel

Aki nőként akar érvényesülni a sakkban, az kénytelen férfiakkal is versenyezni.

null

Tavaly októberben mutatta be a Netflix A vezércsel című hétrészes minisorozatot – a cím az egyik legrégebbi ismert sakkmegnyitásra utal –, amely nemcsak hogy minden idők egyik legnézettebb sorozata lett (28 nap alatt 62 millióan nézték meg), de soha nem látott sakkőrületet is elindított a világon. Voltak boltok, ahol hirtelen ezerszeresére ugrott a kereslet a sakk-készletek iránt, a sakkozásnak online felületet kínáló oldalak pedig lefagytak a napi százezer új játékostól. Legjobb televíziós minisorozat vagy tévéfilm kategóriában múlt vasárnap a sorozat és a főszereplőt alakító Anya Taylor-Joy is elnyerte a Golden Globe-ot. A nyolcvanas években játszódó történetről legyen elég annyi, hogy Beth Harmonról, egy sakkzseni lányról szól, aki nyolcéves, amikor először ül le sakkozni.

A főszereplőt alakító Anya Taylor-Joy is elnyerte a Golden Globe-ot
Fotó: YOUTUBE

A szombathelyi Lakos Nikoletta hétéves, amikor először kezdi tologatni a bábukat, hogy aztán alig tíz évvel később megszerezze a női nemzetközi nagymesteri címet. Vele beszélgettünk a filmről – és arról, hogy ehhez képest a valóságban milyen a sakk.

Lakos Nikoletta nagymester
Fotó: VAOL.HU – MEDIAWORKS

– Sok tekintetben éppen olyan, mint a sorozatban, a megjelenített játszmarészletek és állások nagyon hitelesek, vagyis ügyeltek arra, ha egy profi sakkozó kimerevíti a képet és szemügyre veszi az állást, akkor is valósághű legyen minden.

A film szerint ahhoz, hogy valaki kiváló sakkozó legyen, a tehetségen kívül rengeteg gyakorlásra és tanulásra is szükség van, elemezni kell korábbi játszmákat, megnyitásokat, és végjátékokat kell gyakorolni, miközben számos változatot kell kidolgozni minden egyes lépésre.

Pontosan így van a valóságban is – mondja Niki, akinek a tehetségére röviddel azt követően, hogy édesapja megtanította játszani, a tapolcai sakkszakkörben figyeltek fel. A közeli laktanyából gyakran jártak át sorkatonai szolgálatukat töltő sakkozó katonák, akik komoly tempót diktáltak a gyerekeknek.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Száz éve született a sakkoktatás géniusza

Papp Béla nem különösebben ismert alakja a magyar sakktörténelemnek, de akik ismerik a munkásságát, pontosan tudják, mennyivel járul hozzá a magyar sakk sikereihez. A legendás pedagógus kereken száz esztendeje született.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.