Az első fészkébe hazatérő fehér gólyát március 8-án regisztrálták. A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a közösségi oldalán osztotta meg a jó hírt, és egyben kérte a lakosság segítségét az érkező szárnyasok figyelésében.
Az első fészkébe hazatérő fehér gólyát március 8-án regisztrálták. A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a közösségi oldalán osztotta meg a jó hírt, és egyben kérte a lakosság segítségét az érkező szárnyasok figyelésében.
– Március 8-án kaptuk a hírt, hogy megérkezett a császári fészekre az egyik fehér gólya. Habár egyre gyakoribb a gólyák áttelelése, mindig örömteli, amikor visszaérkeznek a fészekre. Ez egyszerre jelenti a tavasz kezdetét és azt, hogy sikerült túlélni a több ezer kilométeres, viszontagságos vonulást. Szeretnénk megkérni mindenkit, hogy amennyiben a megyében észlelik a visszaérkező gólyákat, keressenek meg minket, ezzel segítve a nyomon követésüket
– olvasható a közösségi oldalukon.
A felhívásra pedig sokan válaszoltak is. Így eddig összesen 17 gólyapárt azonosítottak már a fészkeikben. Azonban még van, ahol várják az érkezésüket. Bátky Gellért, az MME megyei csoportjának alelnöke felelős a fehérgólya-védelmi programért. Mint elmondta: a tavalyi költők közül az ácsi, esztergomi, a kocsi, a naszályi, a rédei, és a Szomódhoz tartozó ferencmajori párokról még nem kaptak hírt.
– A fészkeket lakossági segítséggel tudjuk felmérni. De azokat a költőhelyeket is nyilvántartjuk, ahova már évek óta nem tértek vissza a madarak. Sajnos hazánkban a megyében van a legkevesebb gólya, tavaly 24 párt számoltunk össze. A legtöbb fehér gólya Debrecen környékén van, mintegy 500 pár
– magyarázta a szakértő, aki hozzátette, ez az arány korábban is így volt.
– Először 1941-ben mérték fel hazánk gólyaállományát, akkor összesen 16 ezer madarat számoltak össze. Ez a szám mára alig ötezerre csökkent. Ennek legnagyobb oka az élőhelyük elvesztése. A gólyák ugyanis az olyan kaszálókat, gyepterületeket kedvelik, ahol van vizenyős rész is. Ezek pedig a települések terjedésével és a szántóföldek növekedésével nagyon lecsökkentek – mondta az egyesület alelnöke. Hozzátette, hiába helyeznek ki fészkeket, ha a madaraknak nincs a közelben megfelelő élőhely. Az egyesület tagjai annyiban tudnak segíteni, hogy a meglévő költőhelyeket és azok környékét biztonságossá teszik.
A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.