A klímaváltozás és mezőgazdaság veszélyezteti a Balaton-felvidék védett virágait

A Balaton-felvidék és a Bakony találkozásánál fekszik Veszprém, de a Séd völgyében néhány, a Mezőföldre jellemző növényfaj is megtalálható.

null

Április elején néhány korai növény már virágzik, de a hidegben fejlődésük megáll, várják a jó időt. A meleg beköszöntével „robban” a természet, sok faj kezd egyszerre virágozni. – Nemesvámos fölött, a Szár-hegyen vagyunk, itt a legjellegzetesebb élőhely az árvalányhajas dolomitgyep. Lejjebb, vastagabb talajon lejtősztyepprét található, mögöttünk molyhos tölgyes bokorerdők, kicsit lejjebb zárt molyhos tölgyesek találhatók. A felsorolt élőhelyeken már most is sok virágzó növényt lehet látni. Ha csak a védett növényeket soroljuk, akkor a száraz gyepekben virágzik a tavaszi hérics, mely faj térségünkben gyakoribb, de az Alföldön már igazi ritkaságnak számít.

Mészáros András, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre
Fotó: Sági Ági / VEOL.HU – MEDIAWORKS

A fekete kökörcsin a Dunántúli-középhegységben gyakoribb faj, de azon kívül sokkal ritkábbnak számít. A leánykökörcsin, bár sok helyen még elterjedt faj, de az utóbbi évtizedekben számos állomá- nya eltűnt. Ez elsősorban élő- helyeinek hagyományos kezelési módja, a hajtásos legeltetés visszaszorulásával magyarázható. Bent az erdőben az epergyöngyike szép állományát lehet megtalálni, ami a fürtös gyöngyikéhez hasonló, védett faj. Kék virágai miatt egyes vidékeken csengőjácintnak, másutt gyöngyjácintnak is nevezik – mondta el lapunknak Mészáros András, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre.

Odvas keltike
Fotó: Sági Ági / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Hozzátette, hogy

Magyarországon már több mint 700 a védett és fokozottan védett növényfajok száma. Ezeket a fajokat óvni kell, mert előfordulásuk ritkul, élőhelyeik fogyatkoznak.

– Száz év alatt teljesen megváltoztak a gazdálkodási szokások, korábban teljesen más volt a terület- és tájhasználat. Régen a kevésbé gépesített, extenzív mezőgazdálkodás lehetővé tette, hogy számos, ma már ritka, esetenként kipusztult faj állománya az ember tevékenysége mellett is fennmaradhasson. A megváltozott mezőgazdaság, tájhasználat mellett tovább rontanak a helyzeten az időjárás szélsőségei, a több évtizede tapasztalható és egyre gyakoribbá váló meleg és aszályos nyarak, az enyhe, száraz telek, a száraz és fagyokkal terhelt tavaszok.

Fekete kökörcsin
Fotó: Sági Ági / VEOL.HU – MEDIAWORKS

Ez egyes növényfajokat nagyon megvisel, akár annyira, hogy el is tűnnek élőhelyükről. Például

a Bakonyban nincs már Boldogasszony papucsa, ami amúgy is egy ritka növényfaj volt, de korábban több élőhelyét is ismertük, mostanra azonban eltűnt.

Úgy tűnik, hogy ez a faj is a klímaváltozás vesztese. Azokban az országokban, hol magashegységek vannak, ott a növények kicsit feljebb még találhatnak új életteret maguknak, de itt, a mi középhegységeinkben nincs feljebb – tette hozzá.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.