A tüdőt és a szívet is pótolni tudják a Szegedi Tudományegyetem új gépével

Az új műszerrel pont azokat a kritikus időszakokat tudják átvészelni, amik során korábban betegeket veszítettek el

null

Az egész dél-alföldi régióban nincs máshol olyan műszer, mint amivel kedden gazdagodott a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézete. A járványügyi védekezési alapból szereztek be egy ECMO gépet, mely egy újabb lépés afelé, hogy kiválósági centrumot hozzanak létre a megyeszékhelyen.

Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora az átadón elmondta, évek óta az a céljuk, hogy az egyetem technológiai felkészültségét nemzetközi, vagy még magasabb szintre emeljék, ennek az egyik lehetősége a mostani gépbeszerzés.

Még több műtét végezhető el

Rámutatott: az ECMO által a tüdőfunkció teljes hiánya esetén is biztosítani tudják, hogy a beteg életben maradjon, akár 1-2 hónapig is pótolni tudják ilyen módon a tüdőt. Megjegyezte: a mostani pandémiás helyzetben ennek még nagyobb jelentősége van, hiszen a koronavírus-fertőzés esetén olyan szintre lecsökken a tüdő működése, hogy amiatt el is veszíthetik a betegeket, sőt, a felgyógyulást követően, a szövődmények miatt is előrefordulhat ilyen eset.

A rektor beszélt arról is, hogy most olyan műtétek váltak elvégezhetővé Szegeden az új berendezés által, amire a régióban eddig nem volt példa,

többek közt beavatkozással kezelni tudják csecsemőkorban a fejlődési rendellenességeket, valamint a szívműtéteket is még magasabb szintre tudják emelni.

A szívműtétekben és a fejlődési rendellenességek kezelésében is új utak nyíltak most meg Szegeden
Fotó: Frank Yvette/delmagyar.hu

Új géphez új szakember

Babik Barna, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet igazgatója hangsúlyozta, a gép által a tüdő regenerálódása, továbbá a szív, valamint a keringési- és légzőrendszer több hetes pótlása is lehetséges, vagyis arra az időszakra ad alternatívát az eszköz, amíg a beteg túlesik a kritikus állapoton.

Úgy véli, ez a szakmai közösségnek is jelentős előrelépés, és nagy öröm számukra, hogy sikerült a munkatársaik közé meghívni Lobozárné Szívós Brigittát, aki 10 év szegedi karidotechnikusi múlttal rendelkezik,

az elmúlt 10 évet pedig egy németországi szívsebészeti és ECMO centrumban töltötte technikusként.

Kiderült, ő lesz az, aki a gépet menedzseli és gondoskodik arról, hogy az 0-24 órában elérhető legyen. Utóbbi viszont csak úgy lehetséges, ha megfelelő szakember is rendelkezésre áll, ezért a humánerőforrás betanítása is a feladatai közt szerepel.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.