Szemet gyönyörködtető és ritkán látható méretű képződmények jöttek létre a Király-kúti jegesbarlangban, ahol az idei tél időjárása különösen kedvezett a jégképződés folyamatának – derül ki a cikkből.
Szemet gyönyörködtető és ritkán látható méretű képződmények jöttek létre a Király-kúti jegesbarlangban, ahol az idei tél időjárása különösen kedvezett a jégképződés folyamatának – derül ki a cikkből.
Az Északerdő Zrt. Telkibányai Erdészetének kezelésében van Magyarország egyetlen jegesbarlangja. A barlang a 375 méter magas Király-hegy északi lejtőjének lábánál fekszik körülbelül 270 méter tengerszint feletti magasságban.
Az intenzív jégképződés általában márciusban kezdődik és április elejéig, közepéig tart, amikor a külső levegő felmelegedése és az erős olvadás miatt a levegő relatív páratartalma 80–100 százalék között ingadozik. A folyamat során a kicsapódó pára és a talajfelszínről beszivárgó, mennyezetről folyamatosan csepergő víz fagy meg.
A „jegesbarlang” elnevezés kicsit megtévesztő, ugyanis az évről évre megismétlődő jégképződés nem egy természetes úton létrejött barlangban, hanem egy mesterségesen kialakított és bővített bányavágatban alakul ki, melynek keletkezését és korát pontosan nem ismerjük.
Ez a fajta jegesedés, mely alapvetően más jellegű, mint ami például a Dobsinai-jegesbarlangban látható, ilyen alacsony tengerszint feletti magasságban nemcsak hazánkban, hanem Európában is egyedülálló, adott tájékoztatást Hulják Péter, az Északerdő Zrt. Telkibányai Erdészetének igazgatója.
Telkibánya a Zempléni-hegység északi részén, a Hegyközben bújik meg. Bányáiban évszázadokon át aranyat és ezüstöt termeltek, így a település méltán rászolgált az „aranygombos” jelzőre.
Ez a bányavágat is a falu „aranykorából” maradt fenn, az 1950-es években kibővítették. A 23 méter hosszú főághoz egy 5,6 méteres mellékág csatlakozik. A vágatot ma természetes hűtőként használják, facsemeték és magvak tárolására. A barlang nem látogatható, mivel az ajtó gyakori kinyitása megszüntetné a „szifonhatást”. A jegesedés az ajtó fölötti nyíláson vagy az ajtó melletti résen tekinthető meg.
A barlang a Telkibányától Pálháza felé vezető úton található.
Az eredeti cikk, amelyben képeket is talál a Király-kúti jegesbarlangról, IDE kattintva érhető el.
Korábbi cikkünkben egy gárdonyi humoristáról írtunk, aki szerint a mosoly segít a járvány idején is. Hornok Robi stand-up comedy előadó elmondta, soha nem gondolta volna, hogy egyszer humorista lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.