Görög sakál üvölt fel esténként a Nagyberekben

Az éjszaka csendjében a berekhez közeli utcákban is gyakran hallani az üvöltésüket.

null

Folyamatosan gyérítik az állományt, ám még mindig sok az aranysakál a Nagyberekben. Az éjszaka csendjében a berekhez közeli utcákban is gyakran hallani az üvöltésüket. – Pusztítja a fácánt, nyulat, foglyot, fürjet, amit teljes nyugalommal megtehet, hiszen a Nagyberekben nincs természetes ellensége – mondta Bende Zsolt, a Balaton–felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának hivatásos vadásza. Havonta egyszer ellenőrzi, hogyan alakul a sakálok mozgása a 16 ezer hektáros területen – derül ki a cikkből.

Útjára a lap munkatársa is elkísérte. – Jelenleg körülbelül 200 aranysakál élhet itt. A terület ökológiai szempontból ennél több sakált is el tudna tartani, ám ha gazdasági megközelítéssel nézzük, akkor ez is túl sok, mert jelentős károkat okoz – mondta a vadász, miközben a leszálló sötétségben a berek felé vették az irányt.

Fotó: Máté Milán/sonline.hu

– Este lehűl a levegő, a föld azonban még meleg, s a felszálló, langyos levegő éppen a sakál orrához emeli a szagokat. Ezért ilyen aktívak ebben a napszakban. Télen azonban gyakran nappal is vadásznak – mondta Bende Zsolt, s táskájából közben a hőkamerás éjjellátó készülékkel együtt egy megafon is előkerült.

– Akusztikus felmérést végzünk – magyarázta. – Kétféle hangot adunk a tölcsérrel. Előbb egy fiatal sakál hangját, majd egy sakálcsalád üvöltését adjuk le.

A megafonos hangra először nyugatról érkezett jól hallható válasz. Aztán minden irányból felbolydult a bozótos és egyre távolabbról is csatlakoztak be hangoskodók.

– Ugyanezt a két felvételt játsszuk le az ország minden pontján, mert ez az összehasonlítható mérések alapja – mondta a fiatalember, aki tíz éve foglalkozik a hazai sakálállomány kutatásával. A Bükkben, az Őrségben, Zemplénben és a Felső-Tisza-vidékén is van már belőlük, de a somogyi állomány az egyik legnagyobb hazánkban. Különösen a déli határvidéken, Közép-Somogyban és a Nagyberekben él sok belőlük. – 2021-ben, Európában nem lehet szabadjára engedni a vadállományt, komolyan szabályozni kell. Illúziót dédelget, aki az ellenkezőjét gondolja – magyarázta Bende Zsolt. – A felméréssel gyűjtött adatok feldolgozás után segítenek bennünket a vadgazdálkodás során előforduló feladatok megoldásában. Az információk megmutatják, hol kell beavatkoznunk.

Azt is hangsúlyozta, hogy nem csak az aranysakálokról fontos információkat gyűjteni. A Nagyberek többi állatfajának élőhelyét is feltérképezik, mert egészében kell tekinteni a Nagyberek élővilágára, amelyben az élőlények, mint a „fogaskerekek egymásba simulnak” – fogalmazta meg a vadász.

Nincs ellenfele

A hangszóróból egy Görögországban felvett magányos sakál üvöltése, valamint egy, a Duna–Tisza közében élő toportyáncsalád üvöltése hallatszik. A sakálok párban élnek, vagy olyan falkában, amelyben az előző évi szukák segítőként még maradhatnak. Ha a domináns nősténnyel történik valami, akkor át tudja venni a helyét: szoptatni is tudja a kölyköket. Olyan okos állatok, hogy betakarításkor mennek a traktor után, s ha a gép elpusztít egy-egy kisállatot, a tetemeket összeszedik. A róka szinte teljesen eltűnik arról a területről, ahol az aranysakál elszaporodik. Természetes ellensége hazánkban csupán a farkas lehetne. A jól alkalmazkodó őshonos ragadozó az utóbbi 15 évben dinamikusan terjeszkedett hazánkban. Megjelenésében a klímaváltozás is szerepet játszott. Spontán visszatelepülése természetvédelmi szempontból is nagy jelentőségű.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy igazán meglepődhettek a komáromiak, amikor a kutyához hasonlító vadállatot látták kóricálni a városban. Ritkán látott vadállat kóricált Komárom utcáin, vadász lőtte ki.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.