Újra élettel telhet meg a mezőberényi ulicskás ház

A város egyik utolsó, még a 19. század közepén épült előtornácos házát szeretnék tájházzá alakítani.

null

A berényi szlovákság jellegzetes lakóépülete az előtornácos, úgynevezett ulicskás ház volt. Ebből az épülettípusból viszont alig maradt fenn mostanra – derül ki a cikkből.

– Éppen ezért, amikor adódott a lehetőség, hogy a szlovák nemzetiségi önkormányzat megvásárolhatná a Madarász utcában található különleges ingatlant, azonnal Soltész Miklóshoz, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárához fordultunk egyedi kérelemmel, aki támogatást ítélt meg az épület megvásárlására, illetve a felújítási munkálatok elkezdésére. A házat a nemzetiségi önkormányzat vásárolta meg, a fennmaradó összeget pedig a rekonstrukcióra fordítjuk majd – tudtuk meg Borgula Györgynétől, a Mezőberényi Szlovákok Szervezete elnökétől és Cservenák Jánostól, a Mezőberényi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnökétől.

Bár a ház jelenleg nincs a legjobb állapotban, de a szakértők úgy vélik, hogy igazi gyöngyszemre találtak, és megfelelő munkálatok után egy gyönyörű és különleges tájház születhet ott meg.

Első lépésként a mérnökök, a szakemberek mérik fel hamarosan a lehetőségeket. Köztük lesz Bihari Ádám okleveles építészmérnök, aki kimondottan környezettudatos építéstechnológiával dolgozik, számos tájház rekonstrukciója fűződik már a nevéhez, a ­téma egyik neves hazai szakértőjének számít.

Borgula Györgyné elmondása szerint a helyiek örömmel fogadták a tájházról szóló elképzelést. Fotó: Jenei Péter/beol.hu

Ebben a hónapban már el is kezdődik a tervezés, illetve egy tervcsomag összeállítása. A helyi szlovákság képviselői az úgynevezett Teleki Alapítvány kiírására is szeretnének pályázni, hiszen várhatóan újabb ­forrásokra is szükség lesz az elképzelések megvalósításához.

– Ehhez természetesen szeretnénk jól megalapozott terveket benyújtani

– mondta el hírportálunknak a helyszínen Borgula Györgyné. Mint megtudtuk, az ingatlan bővelkedik a lehetőségekben. Amit biztosan tudnak, hogy a nyílászárókat szeretnék megtartani, hiszen azok őrzik a szlovákság tradícióit. Illetve megtalálható egy 19. századból származó eredeti ajtó is, amelyen a padlásra lehet feljutni.

Gondolkodnak a melléképület helyrehozatalában is, a kemenceszáj ott még megtalálható, így ez a gasztronómiai eszköz is új életre kelhetne. A hatalmas udvar szintén sok lehetőséget kínál, ahol egy közösségi rendezvények megtartására alkalmas hangárt szeretnének kialakítani

– emelte ki Borgula Györgyné.

Az épület belsejében, az egyik szobában országosan is egyedülálló emlékek kapnának helyet. A helyiséget a szlovák–magyar lakosságcserével kapcsolatos bútorokkal rendeznék be. A korabeli berendezés már rendelkezésre is áll. A további szobákban lenne egy vitrines rész, ahol papíralapú hagyatékokat mutatnának be, és kialakítanának egy foglalkoztatót gyermekek számára, hiszen a fiatalabb korosztály bevonását a múlt megőrzésébe kiemelt célnak tekintik.

Az épület számos érdekességet, építészeti értéket tartogat. A mennyezet például deszkás, amire annak idején szalmás sár került. Jellegzetesek az ablakok, ahogy a tornác is.

Az évfordulóra készülhet el a felújítás

– Természetesen tudjuk, hogy nagyon sok munka áll még előttünk. A helyi lakosság, az önkormányzat, a helyi vállalkozók, civil szervezetek örömmel fogadták az elképzelést. Elismerik, hogy méltó helyszínt biztosít a szlovák nemzetiségi kultúra kiemelkedő bemutatására a tájház. Az a célunk, hogy a város újratelepítésének 300. évfordulójára, 2023-ra teljesen befejeződjön a felújítás, és egy patinás tájház várja majd az érdeklődőket – összegezte elképzeléseiket kérdésünkre Borgula Györgyné.

Az ulicskás ház felújításáról szóló eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.