Négy fő okot találtak az erős kimerültségre a kutatók. Az elmúlt évben millió kényszerültek otthoni munkára és tanulásra, voltak kénytelenek egyik pillanatról a másikra megismerkedni a csoportos videocsevegő szolgáltatásokkal. Ezek használata során sokak meglepődve tapasztalták, hogy a videokonferenciák szellemileg váratlanul fárasztóak tudnak lenni, még azok is kimerülnek tőlük, akik személyes formában gond nélkül kezelik az ugyanolyan találkozókat – olvasható az Origo cikkében.
A videokonferenciák szellemileg váratlanul fárasztóak tudnak lenni, még azok is kimerülnek tőlük, akik személyes formában gond nélkül kezelik az ugyanolyan találkozókat.
Fotó: PEXELS
A Stanford Egyetem kutatói úgy gondolják, hogy sikerült megfejteniük a „zoom-kimerülés„ névre keresztelt jelenség fő okait, közölték a Technology, Mind and Behavior szakkiadványban megjelent cikkükben. A kutatásuk során négy fő faktort azonosítottak a jelenség mögött:
- a rengeteg és intenzív szemkontaktus,
- a saját webkamera képének folyamatos vizslatása,
- a rendkívül limitált fizikai mozgási lehetőség a konferenciák során,
- továbbá a mások nonverbális kommunikációjának kibogozására fordított sokkal több energia.
A kutatók sajnos túlságosan sok jó tippet nem tudtak adni a problémák megoldására, de a saját webkamera képének kikapcsolása, továbbá a több mozgástér biztosítása érdemben segíthet.