A legkorábbi emlékek kétéves korból származhatnak

A két és fél éves kor az az időszak, amelytől az emberek fel tudják idézni legkorábbi emlékeiket egy kanadai kutatás szerint – írja a Délmagyar.hu.

Forrás: delmagyar.hu - mediaworks2021. 06. 19. 14:36
A kép illusztráció Forrás: unsplash
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Memory című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány egy teljes évvel korábbra teszi a legkorábbi emlékek felidézését az eddig készült tanulmányok megállapításaihoz képest. Az új-fundlandi Memorial Egyetem kutatóinak tanulmánya 21 évet ölel fel.

– Amikor a legkorábbi emlékünk megjelenik, az inkább egy mozgókép, nem pedig egyetlen nyugalmi emlék.

Erről számol be sok ember, amikor megkérdezik legkorábbi gyermekkori emlékéről – idézte Carole Petersont, a tanulmány vezető szerzőjét a Phys.org. tudományos ismeretterjesztő hírportál.

Peterson több mint húsz éve kutatja az emlékezetet, főként a gyermekek és a felnőttek képességét arra, hogy felidézzék legkorábbi éveiket. Az új kutatásában a gyermekkori amnéziáról készült tíz korábbi tanulmányát vizsgálta felül, valamint az 1999 óta általa közzétett és nem publikált tudományos adatokat elemezte. A kutatásoknak 992 résztvevője volt, és 679 gyermek emlékeit vetették össze szüleik visszaemlékezéseivel.

Az eredmények azt mutatták, hogy a gyerekek legkorábbi emlékezete korábbról ered, mint ahogyan azt ők gondolják,

a szülők pedig ezt megerősítették.

Egyik korábbi kutatásában Peterson a legkorábbi emlékeiket felidéző gyerekeket két, illetve nyolc év elteltével megkérte, hogy idézzék fel ugyanezt az emléket. Ezekben a későbbi beszélgetésekben a gyerekek azt későbbre tették.

A kép illusztráció
Fotó: Unsplash

– Nyolc évvel később sokan úgy vélték, hogy egy teljes évvel idősebbek voltak. Ahogy a gyermek idősebbé válik, későbbre tolja azt, hogy hány éves volt a legkorábbi emlékei idején – magyarázta a kutató, aki szerint ennek az oka az úgynevezett teleszkóphatás.

– Amikor régen történteket idézel fel, az olyan, mintha lencsén keresztül néznéd. Minél távolabbiak az emlékek, ez a teleszkóphatás arra késztet, hogy közelebb lásd őket – magyarázta a kutató.

Az összes korábbi adat elemzése egyértelműen bizonyítja, hogy az emberek jóval több dolgot képeseket előhívni kora gyermekkorukból és jóval korábbi időszakra emlékeznek, mint ahogyan azt gondolják,

és viszonylag könnyű segíteni nekik abban, hogy előhívják ezeket az emlékeket – tette hozzá.

Az eredeti cikk ITT érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.