Bizonyos hormonok túl kevés, illetve túl nagy mennyisége igen kellemetlen tüneteket és betegségeket is okozhatnak (pl. IR, PCOS, pajzsmirigyzavarok). Számos oka van annak, hogy hormonális egyensúly felborul, de a fő bűnös leggyakrabban az életmódunk. A testmozgás vagy a nyugodt, pihentető alvás hiánya mellett az elfogyasztott ételek nagyban befolyásolják endokrin rendszerünket, így érdemes tudni, mely ételek azok, melyek megzavarhatják ezt a kényes hormonális egyensúlyt.
Ezek az ételek boríthatják fel a hormonháztartásunkat
Köztudott, hogy az étkezésünk nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, szervezetünk működését, sőt még a hangulatunkat is. Fontos tudni, hogy bizonyos ételek a hormonháztartásunkat is megzavarhatják, így ezek fogyasztásával nem árt vigyázni. Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondta, vajon miket érdemes inkább csak mértékkel magunkhoz venni – olvasható az Origó cikkében.
Szója
Bár a szójabab igen magas fehérjetartalmú alapanyag, a hormonális zavarral rendelkezők körültekintően bánjanak vele.
A szója ugyanis egy fitoösztrogén nevű anyagot tartalmaz, amely ösztrogénként működik a szervezetben.
Ösztrogéndominanciával rendelkezők, illetve pajzsmirigybetegek csökkentsék az elfogyasztott mennyiséget, vagy kerüljék a fogyasztását.
Kávé
Bizonyos mennyiségben a kávé (koffein) jótékony hatással bír, ráadásul segít megbirkózni a fáradt reggelekkel. Ám ha valaki túl sokat fogyaszt belőle, az megnöveli a kortizolszintjét, ami egyfajta stresszhormon. Ha túl sokáig túl sok kortizolt állít elő a mellékvese, úgy az előbb-utóbb kimerül és mellékvese-fáradtság lép fel. Érdemes figyelembe venni a szervezet cirkadián ritmusát is.
A reggeli órákban eleve magas a szervezet kortizolszintje, hiszen ébreszti magát a szervezet, így a kávézást érdemes későbbre tenni, körülbelül 10-11 órára,
amikor csökkenni kezd a kortizol mértéke és mi is fáradtabbnak érezzük magunkat.
Napi 400 mg koffein még biztonságosan fogyasztható az USDA ajánlása szerint – mondja Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Goitrogén növények
A goitrogén anyagok azok, amelyek nagy mennyiségben befolyásolják (általában gátolják) a pajzsmirigy egészséges működését.
Ide tartoznak az úgynevezett keresztesvirágú zöldségek: brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta félék stb. Pajzsmirigy-alulműködés esetén ezen zöldségek fogyasztását csökkenteni kell. Heti 1-2 adag, fedő nélkül főzött karfiol, brokkoli fogyasztható pajzsmirigy-alulműködés esetén.
Alkohol
Az alkohol megzavarja az inzulin átlagos termelését, és károsítja a nemi hormonok termelődését.
Csökkenti a tesztoszterontermelést a férfiaknál, és megzavarhatja a menstruációs ciklust a nőknél, ráadásul káros hatással van a stresszhormonok szintjére is. Kezdetben az alkohol fokozza a jó kedvet, mivel növeli a szerotonin szintjét, de utána gyorsan mélyre zuhan. Az ilyen italok befolyásolják a hipotalamuszt és az agyalapi mirigyet, melyek igen fontos hormontermelő területek.
A teljes cikk ITT olvasható.
Borítókép: Pexels
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor hamarosan egy jó hírt jelent be
Éghet Magyar Péter arca, megdöbbentő dolog történt
Kulcsár Edina megszólalt kislánya betegségéről
Orbán Viktor megállapodást kötött az amerikai elnökkel: ezt mindenki a zsebén fogja érezni
Volt egy nagyobb sztár is a beiktatáson Donald Trumpnál: erről a gyönyörű kislányról beszél most a világ - FOTÓ
Megjött a DK-közlemény Gyurcsány pozíciójáról – erre talán még a pártvezér sem számított
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Szerdai sportműsor: folytatódik a Bajnokok Ligája, a kézi-vb
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Nagy bejelentésre készül Orbán Viktor
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Rapid délelőtti friss – Újabb hangfelvétel Magyar Péterről itthon, közben érdektelenségbe fulladt vita az EP-ben Magyarországról + videó