A mínusz harminc fokos hideg sem zavarta a tüntetőket

A környezetszennyezés ellen tüntettek több szibériai nagyvárosban vasárnap, az egyik demonstráció szervezőjét őrizetbe vették.

WL
2012. 01. 29. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „tiszta levegőért„ akciót a harminc fokos fagy ellenére Novoszbirszkben, Kemerovóban, Novokuznyeckben és Mezsdurecsenszkben is megtartották.

Novoszibirszk központjában azért tüntettek a környezetvédők, hogy a Krasznodar közeli település, Zseleznogorszk atomtemetőjébe ne hozzanak újabb használt nukleáris fűtőelemeket, és ne nyissanak semmilyen környezetszennyező üzemet. Az engedélyezett megmozdulásokon a mínusz harminc fokos hideg ellenére több százan részt vettek.

Novokuznyeckben azonban a helyi hatóságok akadályozták a tüntetés megtartását arra hivatkozva, hogy nem az előre egyeztetett időpontban kezdték a résztvevők. Az ottani tiltakozó akció szervezőjét a rendőrök őrizetbe vették, mert egy órával a tervezett időpont előtt kezdődött a demonstráció. A mangánérc-feldolgozó cég pedig már korábban feljelentette a novokuznyecki tiltakozó mozgalom szervezőit üzleti hírnevének rontása miatt. Novokuznyeckben növekvőben van az ellenállás a mangánércbányával és -feldolgozó üzemmel szemben; utóbbi kevesebb mint ötszáz méterre van a lakóházaktól.

Mezsdurecsenszkben aláírást gyűjtöttek a mangánérclelőhelyek feltárásának leállításáért és azért, hogy a lelőhelyet vonják be a nemzeti ásványkincsalapba, amíg nem jelenik meg az a technológia, amely kizárja a környezetkárosítást a mangánérc bányászata és feldolgozása során.

Tavaly novemberben a szibériai város lakosainak sikerült ideiglenesen leállíttatniuk az üzemet, hogy elvégezzék a környezetvédelmi vizsgálatokat, a mangánércet feldolgozó üzemben azóta ismét folyik a termelés. Az ellene tiltakozók az interneten, a rendkívül népszerű V Kontaktye közösségi oldalon több mint 17 ezren vannak.

Szibériában található a legtöbb, környezetvédelmi szempontból legjobban szennyezett orosz város. A legrosszabb a helyzet Norilszkban, de a régió hat legszennyezettebb városa közé tartozik Novokuznyeck, Angarszk, Omszk, Krasznojarszk, Bratszk és Novoszibirszk is.

Szibériába az 1950-es, 1960-as években telepítettek nehézipari óriásokat: fémkohászati kombinátokat és cellulózgyárakat, amelyek már a múlt század hetvenes éveiben átlagosan naponta 3,7 tonna ipari szennyeződést bocsátottak ki. Viszonyításul: Oroszország központi részén abban az időben napi 0,7 tonnát tett ki a káros anyagok mértéke.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.