Az új szabályokkal a Kínai Értékpapír-szabályozó Bizottság (CSRC) hosszú távú célja, hogy a vállalatok tőzsdén való jegyzését a korábbinál ésszerűbbé és biztonságosabbá tegye – áll a hatóság honlapján.
A hónapokkal ezelőtt beharangozott, mostanra véglegesített új irányelvek alapján például ezentúl a szabályozó hatóság helyett maguk a vállalatok dönthetnek arról, a hivatalos engedélyek megszerzése után mikor kívánják értékpapírjaikat kibocsátani. A CSRC elkülönítette és részletesen meghatározta a kibocsátók, a közvetítő intézmények, a jogi irodák, a könyvelőcégek és a hitelminősítők jogköreit és felelősségét. A befektetők érdekeinek védelmére az új tőzsdén jegyzett vállalatoknak a korábbinál pontosabb adatokat kell szolgáltatniuk tevékenységükről, emellett a CSRC független, egy harmadik fél által elvégzett kockázatfelmérést is megígért.
A tőzsdéről való kivonulás is könnyebb lesz a jövőben – az erről szóló terveket vasárnap tették közzé a sanghaji és sencseni (Shenzhen) tőzsdék honlapján. A bevezetendő új szabályok szerint a négy egymást követő évben kevesebb mint 10 millió jüan (350 millió forint) bevételt elkönyvelő cégeket például automatikusan kivezetik a sanghaji tőzsdéről. Ugyanígy a könyvvizsgáló cégek elmarasztaló jelentése, az inaktív kereskedelem, a rendkívül rosszul teljesítő értékpapírok vagy az éves jelentés benyújtásának elmulasztása is a kereskedelemből való felfüggesztéssel járhat.
„A szabályok szigorítása a tőkepiacok hatékonyabb működését, a tőzsdei vállalatok minőségének javítását és a befektetők érdekének fokozottabb védelmét segíti” – áll a sanghaji tőzsde honlapján. A kivezetést érintő új szabályokat még nem véglegesítették, azokat május 20-ig társadalmi vitára bocsátották, bevezetésük a nyár elején várható.