Csökkent a hitelek állománya

A hitelezésben folytatódtak a negatív tendenciák, a hitelek állománya februárban gyorsabban csökkent, mint az előző hónapban.

TK
2012. 04. 30. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes hitelintézeti szektorban a nettó hitelállomány a januári visszaesésénél 0,3 százalékponttal nagyobb mértékben, 1,7 százalékkal csökkent. A vállalati hitelállomány csökkenése a januárinál 0,5 százalékponttal magasabb, 0,9 százalék, a háztartásoké 1,9 százalékponttal alacsonyabb, 2,2 százalék volt februárban. A vállalati hitelezésben nemcsak a magyarországi finanszírozás csökkent, hanem részben a közvetlenül külföldről felvett hiteleket is visszafizették a vállalatok. A háztartások hitelállományának csökkenése februárban csaknem teljes egészében a végtörlesztéssel összefüggésben következett be, ennek hatása nélkül 0,2 százalékos növekedés lett volna. A háztartásoknak a végtörlesztett állomány 35,5 százalékának megfelelő volumenű forint kiváltó hitelt folyósított a hitelintézeti szektor.

A bankszektorban tapasztalható folyamatok nem tértek el érdemben a hitelintézeti átlagtól.

A banki fióktelepek havi hitelaktivitási adatai továbbra is volatilisebbek a többi hitelintézeti csoporténál: februárban a korábbi trend által meghatározottnál lényegesen gyorsabban, 3,6 százalékkal csökkent a vállalkozói hitelállomány. Ez azonban a PSZÁF elemzése szerint nem feltétlenül jelenti a magyarországi finanszírozás tényleges csökkenését az adott nemzetközi csoport részéről, mivel több fióktelep esetében a vállalati hiteleket közvetlenül az anyabank nyújtja. A háztartási hitelek visszaesése január után februárban (3,6 százalék) is meghaladta a hitelintézeti átlagot.

A szövetkezeti hitelintézetek vállalatoknak nyújtott hitelállománya a hitelintézeti átlagnál kevésbé (-0,8 százalék) szűkült, miközben a háztartásoknak nyújtott hitelek állománya februárban 3,2 százalékkal emelkedett. A februári állománynövekedés – januárhoz hasonlóan – a végtörlesztéshez kötődik, e nélkül stagnált volna az állomány. A szövetkezeti hitelintézeti szektor a végtörlesztés teljes időtartama alatt 66,5 milliárd forinttal több kiváltó forinthitelt nyújtott a (zömében más pénzügyi intézményeknél) végtörlesztőknek, mint amennyivel saját végtörlesztői csökkentették a szegmens hitelállományát. A végtörlesztéssel összefüggő nettó hitelállomány növekedés nélkül a háztartási hitelállomány a szövetkezeti hitelintézeti szektorban mintegy 16 százalékkal lenne alacsonyabb. Tekintettel arra, hogy a kiváltó forinthitelek esetében már csak folyósítás történhetett februárban, elbírálás nem, a 14,5 milliárd forint nettó állománynövelő hatás már lényegesen elmaradt az előző havitól.

A hitelintézetek ügyfélbetét állománya – a januári 3 százalékos csökkenés után – februárban 0,3 százalékkal nőtt. Az emelkedés nem a hazai betételhelyezőknek volt köszönhető: a hazai vállalatok betétállománya 0,4 százalékkal, a háztartásoké 0,3 százalékkal esett vissza, s ezt kompenzálta túl a külföldi vállalatok magyarországi hitelintézeteknél elhelyezett betétállományának növekedése. Ez az állomány rendkívül volatilis, az egyik hónapról másikra történő jelentős, akár 100 milliárd forint nagyságrendű elmozdulás nem számít példa nélkülinek – derül ki az elemzésből.

A vállalatok bankokkal szembeni nettó eladósodottságának korábbi trendje 2012. január-februárban megtört, a csökkenés megállt. A tendencia tartóssága a felügyelet szerint jelenleg nem ítélhető meg. A háztartások nettó eladósodottsága ugyancsak csökkenő volt a tavalyi évben, és a végtörlesztés következtében a havi csökkenés üteme jelentősen megemelkedett. A betétállomány alakulása két fő ok miatt tért el a hitelekétől: egyrészt a végtörlesztés során alkalmazott árfolyamrögzítés gyakorlatilag hitelelengedést jelentett, másrészt a kiváltó forint hitel igénybevétele nélkül megvalósult végtörlesztések jelentős része nem a korábban felhalmozott betétállomány felhasználásával realizálódott.

A hitelintézetek külföldi forrásait 2009 közepétől trendszerű csökkenés jellemzi, ami 2012 februárjában is folytatódott. A volumencsökkenés ebben a hónapban 3,6 százalékos, a januári visszaesésnél 1,2 százalékponttal gyorsabb ütemű volt, és még nagyobb mértékű lett volna, ha a külföldi vállalatok magyarországi bankokban elhelyezett rövid lejáratú betétállománya – várhatóan átmenetileg – nem nőtt volna a januári érték többszörösére. A bankközi betétek és a felvett hitelek állománya együttesen 5,3 százalékkal (343 milliárd forinttal) csökkent 2012 februárjában, miközben a külföldön kibocsátott értékpapírok állománya is 5 százalékkal (52 milliárd forinttal) visszaesett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.