Korai lenne még leírni Európát

Bod Péter Ákos szerint a jelenlegi krízis Európából nézve világválságnak tűnik ugyan, valójában mégiscsak az Egyesült Államok, Nyugat-Európa és Japán válsága.

Károly Gábor
2012. 04. 18. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világgazdaság centrumrégióiban az európai típusú kapitalizmus került válságba, de nem mondott csődöt. Bod Péter Ákos szerint a globális kapitalizmus változik ugyan, de fenn fog maradni. Ezek a változások nem tagadják a kapitalizmust, valamint a globalizációt, hanem kihasználják azokat. Ellentétben az 1929–1933-as válsággal, a mostaniban nem jelentek meg „váltótársai” a kapitalizmusnak, nem alakultak ki alternatív rendszerek. „Nincsen új Keynes, Marx vagy Weber” – mondta a Budapesti Corvinus Egyetem professzora.

Furcsa időszakon van túl Európa

Bod Péter Ákos szerint a válság után az államok azt tűzték ki célul, hogy helyrehozzák, amit a magánszektor elrontott, de ezek az államok is bajba kerültek. Uniós tagországok szerepelnek a kockázatos államok listáinak élén, míg a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) több ügyfele van Európából, mint Afrikából.

A jelenlegi krízis Európából nézve világválságnak tűnik ugyan, valójában mégiscsak az Egyesült Államok, Nyugat-Európa és Japán válsága – fejtette ki Bod Péter Ákos. Hozzátette: az orosz, a brazil, az indiai és a kínai gazdasági növekedés is jónak mondható, ugyanakkor sok európai országban – így Magyarországon is – éveknek kell eltelnie, mire a növekedés visszatérhet a válság előtti szintekre.

Az euró nincsen veszélyben

„Nem az euró válságáról van szó, hanem a perifériás országok válságáról” – emelte ki Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke. Elmondása szerint az exportorientált euróövezeti államoknak nem érdekük, hogy a gyengébb gazdaságok kiessenek a valutaunióból, ugyanis ez még inkább ártana az euróövezetnek – leértékelődhetne az euró. Európát leírni még korai lenne, hiszen az elmúlt évszázadok is megmutatták, hogy képes megújulni.

B. P. Á. csemegék…

Az USA-ról:
„Az amerikai kormány olcsóbban finanszírozza államadósságát, mint tette azt a válság előtt. Csinált egy válságot, és annak következtében jobb a pénzügyi helyzete. Ilyen a világ.”

Az USA örül is, meg nem is az euró létezésének – véli Bod Péter Ákos. Az unió közös pénze egyrészt levette a terhet a dollárról, másrészt mégiscsak konkurens deviza. Ugyanakkor – szemben az USA-val – az EU-ban minden egyes tagállam bele tud szólni valamilyen szinten a folyamatokba. A dollárnak is van olyan erőssége, mely például az eurónak nincsen: „a FED ugyanis azt kezd vele, amit akar, aztán az árfolyamokat Perutól elkezdve követik szerte az egész világon”.

„Miért nem aggódunk Japánért, ahol az államadósság a GDP 200 százaléka, vagy éppen az USA-ért, ahol 100 százalék? Miért baj Olaszország közel 100 százalékos államadóssága a GDP-hez mérten?” – tette fel a kérdést. A professzor szerint azért, mert előbbiek esetében a jent és a dollárt el lehet inflálni, így megszüntethető az adósságállomány.

Állampapírpiac: „A pénznek valahová folynia kell”

2007-ben és 2008-ban még nem érzékelték a kockázatokat a piacok – a különböző országok hozamai hasonló szinten voltak –, szemben a mostani, jelentős különbségekkel. Bod Péter Ákos szerint 15 százalékos hozamszintek mellett már nem szabad a piacokról finanszírozni egy országot, mert azzal a későbbi generációkra hatalmas adósságállomány hárulna, amelynek visszafizetése gyakorlatilag kitermelhetetlennek tűnik.

B. P. Á. csemegék…

A perifériák tehetségéről:
„A krízis során a jól teljesítő perifériák sérülékenyebbek. Ez kicsit olyan, mint amikor a kamasz sportoló még nem játszik olyan jól, mint Federer, de már látszik, hogy nagyon tehetséges. Egy kicsit még esetlen, s ha valamilyen változás van, némi fáradtság előjön, akkor még nem annyira rutinos, hogy csődöt mondjon.”

A fizetési kötelezettségről:
„A görögök korábban már ötször nem fizettek. A franciákkal is előfordult már. Mi többé-kevésbé fizetünk, bár 1931-ben nem tudtunk. Magyarország általában elmegy a széléig, lenéz, majd visszahőköl – még beleesni sem tudunk a szakadékba rendesen.”

Ellenben Németország gyakorlatilag „ingyen finanszírozza” a GDP-hez mérten 80 százalékos államadósságát, hiszen az euróövezeti 2,3 százalékos infláció mellett 2 százalékos kamatai vannak a német állampapíroknak. A professzor kiemelte, hogy már csak azért sem beszélhetünk „euróválságról”, mert „az euró nem menekül sehová, hanem a görög pénzek menekülnek a Bundesbankba” – érzékeltette, hogy a befektetők egyik euróövezeti tagállamból a másikba menekítik befektetéseiket. „A pénznek valahová folynia kell” – tette hozzá.

Új kapitalizmussal új intézményi szereplők jönnek

Az IMF-ben levő szavazati arányok átalakulása azt vetíti előre, hogy a nyugati gazdaságok részaránya fokozatosan csökken, míg az ázsiai országok nagyobb teret kapnak. Ezek azt fogják eredményezni, hogy más lesz a vezetés és az igazgatótanács összetétele, amelynek következtében változhat a valutaalap felfogása, politikája is.

Az új kapitalizmusnak új intézményi szereplői vannak Bod Péter Ákos szerint. Napjainkban G7 helyett már inkább G20-ról beszélhetünk – a világ legfontosabb gazdaságait tömörítő szervezetének csúcstalálkozói. Új szereplők a szuverén alapok is, amelyek egyelőre még nem olyan jelentősek, ugyanakkor ha egy kínai alap „ránéz” egy iparágra, ott hatalmas változásokat tud előidézni. Megjelentek a harmadik világban is a nagyvállalatok – például Indiában vagy Mexikóban –, továbbá a valutaalap is új szerepkörben tetszeleg – tette hozzá az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) volt alelnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.