A társaság felügyelőbizottságának elnöke a német Manager Magazin online kiadásában elmondta, „a projekt túl előrehaladott állapotban van ahhoz, hogy most egyszerűen feladjuk„. Burkhard Schwenker arra a tíz nappal ezelőtti, később cáfolt német lapértesülésre reagált, hogy a vállalat feladja a hitelminősítő létrehozatalát célzó terveit, mert – bár van érdeklődés – egyelőre nincs konkrét ígéret a finanszírozásra.
A cég képviselője csütörtökön azt is elmondta a Manager Magazinnak, hogy folytatódnak a tárgyalások, hiszen európai bankok részéről van érdeklődés az elképzelés iránt. Megvan az új hitelminősítő ügyvezető igazgatója is a Berger-partner Markus Krall személyében, aki május 1-jén távozik a tanácsadótól. A tervek szerint június végéig létrehozzák a hitelminősítő társaságot és a finanszírozást biztosító alapítványt.
Az európai bankszektor is nagyobb ellenőrzésre, illetve szabályozásra szorulna az Európai Központi Bank (EKB) alelnöke szerint. Vitor Constancio csütörtökön Frankfurtban arról beszélt, hogy szükség lenne egy európai bankfelügyeletre, amely felhatalmazást kapna arra, hogy „rendet teremtsen” a pénzügyi szektorban.
Az EKB-alelnök szerint az euróövezeti adósságválsághoz hozzájárultak az ágazat európai szintű összehangolásának hiányosságai is. Bár vannak ellenőrző hatóságok – mint például a londoni Európai Bankhatóság (EBA) –, de a lényegi kérdésekben a nemzeti hatóságok döntenek.
Az MNO korábban megírta , mégsem jön létre az európai hitelminősítő intézet, mert nem sikerült összegyűjteni a vállalkozás beindításához szükséges pénzt. Roland Berger már akkor is közölte: nem ejtik a tervet, hanem tovább dolgoznak rajta.
Berger terveivel párhuzamosan egy másik vonalon is formálódik az új európai hitelminősítő létrehozása az akadályok ellenére: a Bertelsmann Alapítvány saját koncepcióval állt elő. Bővebben>>
A Magyar Nemzetnek korábban adott interjújában Roland Berger elmondta, demokratikus és átlátható lesz az új európai hitelminősítő, mivel nem azok a befektetők tartják majd fenn, akiket minősít. Hozzátette: ha a szervezet hibázik, az érintettek követeléssel léphetnek fel vele szemben.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter nem lát esélyt egy európai hitelminősítő intézet létesítésére az amerikai konkurencia ellensúlyozása érdekében.