Nem is gondolnak arra, mi lesz velük nyugdíjasként?

A magyarok többsége tudja, hogy nem számíthat annyi nyugdíjra, amennyit szeretne, 58 százalék mégsem rendelkezik semmilyen saját nyugdíj-előtakarékossági megoldással.

PR
2012. 04. 18. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt megírtuk, március 31-ig 23 783 fő, a tagok 23,8 százaléka kezdeményezte visszalépését az állami nyugdíjrendszerbe.

Többéves mélyponton van a megtakarításokkal rendelkezők aránya, a legtöbben váratlan kiadásokra tesznek félre, az öngondoskodás és a gyerekek jövőjére való takarékoskodás egyre inkább háttérbe szorul – közölte a GfK Hungária még februárban.

A magyarok többsége tudatában van annak, hogy nem számíthat annyi nyugdíjra, amennyit szeretne, 58 százalék mégsem rendelkezik semmilyen saját nyugdíj-előtakarékossági megoldással; a megtakarítások nagy részét biztosításokban, önkéntesnyugdíj-pénztárakban tartják, a befektetési alapokkal szemben félelem tapasztalható, s nehezen elérhető elvárások kapcsolódnak hozzá – derül ki a Raiffeisen Capital Management (RCM) megbízásából a GfK Hungária által készített tanulmányból.

Bacher János, a GfK Hungária ügyfélszolgálati részlegének vezetője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: a magyarok csupán 22 százaléka tartja rendkívül fontosnak és 34 százaléka fontosnak, hogy maga is gondoskodjon nyugdíjáról. A magasabb képzettség és a magasabb jövedelem nagyobb öngondoskodási hajlandósággal párosul, s az utóbbi az életkor előrehaladtával erősödik.

Az egyéni nyugdíj-előtakarékosság kérdését fontosnak tartó válaszadók 40 százalékát az motiválja, hogy nyugdíjaskorukban se kelljen szűkölködniük, egy másik nagyobb csoport (19 százalék) az állami nyugdíjrendszer bizonytalanságaitól fél, a harmadik (16 százalék) pedig úgy gondolja, hogy az állami nyugdíj nem lesz elég a megélhetéséhez. Az öngondoskodást elutasítók (12 százalék) csaknem ötöde ezt pénzhiánnyal indokolja, 15 százalék szerint a nyugdíjas kor még messze van, 14 százalék pedig az egész nyugdíjrendszert túl bizonytalannak tartja ahhoz, hogy előre takarékoskodjon.

Túl magasak a nyugdíjelvárások

A nyugdíjelvárások a kutatás szerint túl magasak és sok esetben minden alapot nélkülöznek: százból harminc válaszadó jelenlegi munkajövedelmét szeretné majd megkapni nyugdíjként, hatvan százalék pedig legalább jövedelme 70 százalékát, közülük ugyanakkor csak 7 százalék gondolja úgy, hogy ez reális cél. A többség (68 százalék) beismeri, hogy ezeknek a céloknak az eléréséhez a jelenlegi nyugdíj-előtakarékossága nem lesz elegendő.

Akik takarékoskodnak, a kutatás szerint inkább a rendszeres – havi vagy negyedéves –, kisebb összegű megtakarításra helyezik a hangsúlyt, kevés az egyszeri nagy befektetés. A rendszeresen takarékoskodók átlagosan 90 ezer forintot tesznek félre évente, s a többség pár éves befektetésben gondolkodik, 10-20-30 évesben csak 40 százalék.

Mint a kutatásból kiderül, a magyarok hosszú távú előtakarékossági befektetésként szinte egyáltalán nem számolnak a befektetési alapokkal. Az első helyen – 18 százalék – a nyugdíjalapokba való önkéntes befizetés áll, 11 százalék a klasszikus életbiztosítást, 7 százalék a befektetési egységekhez kötött életbiztosítást részesíti előnyben, 5 százaléknak takarékbetéte van, s csupán a megkérdezettek 1 százaléka használja ki a befektetési alapok nyújtotta lehetőségeket.

Azok, akik befektetési alapokon keresztül előtakarékoskodnak, előnyként a befektetés biztonságát (44 százalék), a megtakarítások örökölhetőségét (19 százalék) és átláthatóságát (11 százalék) emelték ki. Emellett az adókedvezmény igénybevételének lehetőségét és az alacsony költséghányadot is pozitívumnak tekintik.

Előnyben részesítenék a forintalapú befektetést

Ha elkezdenének takarékoskodni, a megkérdezettek 60 százaléka előnyben részesítené a forintalapú befektetést a devizával szemben, s a többség inkább Magyarországon fektetne be. Arra a kérdésre, hogy milyen feltételekkel választanának egy instrumentumot, a százszázalékos garantált tőkevédelmet 61 százalék jelölte meg, a rugalmasságot 31 százalék, a garantált 10 százalékos hozamot ugyanakkor csak 27 százalék tartotta megfelelőnek. Az, hogy a 80-89 százalékos tőkegaranciát elutasítják a megtakarítók, mutatja, hogy minimális kockázatot sem akarnak vállalni. A magyarok egyszerre várnának el extrém biztonságot és extrém hozamokat a befektetésektől, márpedig ez egyszerre nem megy – mutatott rá Bacher János.

Az alapokhoz kapcsolódó befektetések indokait tudakoló kérdésekre adott válaszok szerint a rendszeres befektetések mellett szóló legfőbb érv a nyugdíj-előtakarékosság (52 százalék), a családról való gondoskodás (51 százalék), a nehezebb időkre való felkészülés (48 százalék) valamint a gyerek jövőjének biztosítása (33 százalék). A nyugdíjcélra való öngondoskodás leginkább az idős korosztályra jellemző, a fiatalabbak inkább a gyerekeiknek tesznek félre.

Christa Bernbacher, az RCM Kelet-Közép-Európával foglalkozó részlegének vezetője elmondta: az elmúlt években ugyan jelentősen csökkent az alapok teljesítménye, ám más befektetési lehetőségekkel összehasonlítva számos kedvező tulajdonságuk van. A rugalmasság és a költségek áttekinthetősége mellett az átlagárhatást (cost average effect) emelte ki. A nyugdíj-előtakarékosság már havi 30 euróval elindulhat. A hangsúly a rendszeres és kitartó takarékoskodáson van, mert ha e két feltétel teljesül, nincs jelentősége annak, hogy az árfolyamok esnek vagy emelkednek, mert érvényesül az átlagárhatás – fejtette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.