A Keszthelyre tervezett Metro, a hajdúsámsoni, a fóti és az albertirsai Penny Market az első áldozatai a plázastoptörvénynek – derült ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy szocialista képviselő kérdésére adott írásbeli válaszából – értesült a Magyar Nemzet.
A multinacionális nagybefektetőknek nem kedvez az Országgyűlés tavaly decemberi döntése, amely az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény módosítása szerint 2014 végéig moratóriumot hirdetett minden, 300 négyzetméternél nagyobb kereskedelmi létesítményre. Felmentést a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium képviselőiből álló plázastopbizottság adhat. Ez alapján a módosítás életbelépése óta a beérkezett több mint negyven kérelemből tizenötöt támogatott a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal szakbizottsága.
Mi a helyzet a kiskereskedőkkel?
A csökkenő vásárlási kedv, az egyre növekvő bérleti díjak nem tesznek jót a hazai kiskereskedőknek, ahogyan az sem, hogy egyre nehezebb zöld ágra vergődni a bevásárlóközpont-üzemeltetőkkel.
Berendi András, a Roland Divatház tulajdonosa szerint inkább a nemzetközi ingatlanbefektetőkkel nehezebb megegyezni, mint a hazai plázatulajdonosokkal. Tapasztalatai szerint a szegmens hazai képviselőivel jóval könnyebb egyezségre jutni, mivel jobban átérzik a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét.
Ennek némileg ellentmond Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkárának álláspontja, aki szerint „igen nagy a feszültség, mert miközben 2007 és 2010 között tizedével csökkent a kereskedelmi forgalom, a forint romlása miatt mára a másfélszeresére nőtt bérleti díj is nyomja egyes kereskedők vállát. Vannak, akik házon belüli költözéssel reagálnak, akadnak, akik inkább kisebb forgalmú, de olcsóbb üzletbe költöznek”.
Korábban az MNO megírta, a külföldi nagyvállalatok érdeksérelme miatt keresnek hibát a brüsszeli tisztviselők a plázastop- és a dohánytörvény paragrafusai között.