Reálgazdasági lépéseket sürget Chikán Attila

Pályakorrekcióra van szükség ahhoz, hogy a versenyképességi rangsorban Magyarország visszaszerezze a 10 évvel ezelőtti helyét – mondta Chikán Attila.

tt
2012. 04. 19. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyzettel való reális szembenézést nevezte elsődleges szempontnak Chikán Attila, hozzátéve, hogy a 10 év alatt meghirdetett egymillió munkahelynek például nincs realitása.

Az egyetemi tanár előadásában sürgette az EU/IMF-megállapodást, a bankokkal való tárgyalások után a hitelezés felpörgetését, és a termelékenység javulását szolgáló reálgazdasági lépéseket, emellett az innováció támogatását.

Amíg nincs gazdasági növekedés, alig nő a foglalkoztatás, és az adórendszer a szétesés jeleit mutatja, addig nincs esély a versenyképesség javítására – hangsúlyozta az első Orbán-kormány volt gazdasági minisztere.
Egy konkrét példával jellemezte Chikán Attila a kormányzati „állapotokat”: amíg a közösségi közlekedés a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz tartozik, addig a logisztika a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.

Az emlékülésen tartott panelbeszélgetésen Bod Péter Ákos, a BCE egyetemi tanára kifejtette: meg kell kötnie Magyarországnak az EU/IMF-megállapodást, mert a jelenlegi kamatszint aligha tartható. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke szerint Magyarország nem tudja megjátszani a „török kártyát”, azaz elhúzni a tárgyalásokat megállapodás nélkül, mert például nincs évi ötszázalékos gazdasági növekedés, és az adósság kinövésére sem látszik reális lehetőség.

Az EU/IMF-megállapodás nélkül a jelenlegi kormány nem lesz képes az országot visszavezetni a növekedési pályára, és akkor szembe kell néznie azzal, hogy a kormányzása után, 2014 végén az egy főre jutó magyar GDP még mindig alatta lesz a válság előtti 2008. évinek – magyarázta Bod Péter Ákos.

Szükség van EU/IMF-megállapodásra – hangoztatta Csillag István, az Óbudai Egyetem docense. A Medgyessy-kormány volt gazdasági minisztere szerint egy EU/IMF-megállapodással a jelenlegi kormány hitelességet is kölcsönözhet magának, nem is beszélve arról, hogy az adósság finanszírozása jóval olcsóbb lenne.
A jelenlegi gazdaságpolitika legnagyobb problémája a kiszámíthatatlanság – állította Csillag István, aki úgy látja, hogy a jelek szerint a kormány nem óhajt megállapodást kötni az EU/IMF párossal.

Ötvenszázalékos esély van az EU/IMF-megállapodásra – közölte Zsoldos István. A Mol vezető közgazdászának értékelése szerint a gazdag, EU-tag Magyarországgal szemben az IMF-nek más – részben politikai – elvárásai vannak, mint egy-egy szegényebb országgal szemben. Ha lesz megállapodás, akkor is elképzelhető, hogy a negyedévenkénti IMF-felülvizsgálat során nehézségekkel kell szembenéznie a kormánynak, ha a hitelfelvételkor kialkudott feltételeket nem sikerül maradéktalanul teljesíteni – tette hozzá a Mol vezető elemzője.

A panelbeszélgetés részvevői egyetértettek abban, hogy EU/IMF-megállapodás nélkül is szükséges végrehajtani azokat a reformokat és költségvetési kiigazítási lépéseket, amelyeket az EU/IMF páros a tárgyalások feltételéül szabott. Ellenkező esetben a pénzpiac, azaz a befektetők nem lesznek hajlandók finanszírozni Magyarországot, és ebből kiindulva az EU/IMF-tárgyalások sikeres befejezése lenne a kedvezőbb megoldás – hangzott el a panelbeszélgetésen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.