Útlezárásokkal tiltakoznak a gazdák

Útlezárásokkal tiltakoznak május végén a cseh gazdák a kormány reformpolitikája ellen – jelentette be Jan Veleba, a cseh agrárkamara elnöke csütörtökön Prágában.

WL
2012. 05. 03. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veleba tájékoztatása szerint a cseh mezőgazdasági termelők május 23-tól kezdve a hónap végéig naponta lezárnak több közutat tiltakozásul az ellen, hogy a Petr Necas vezette kormány 2013. január elsejétől megszünteti az üzemanyagokra a gazdáknak nyújtott kedvezményt, illetve megadóztatja a borfogyasztást.

„Ha a tervek megvalósulnak, az egész Európai Unióban valószínűleg Csehország lesz az egyedüli olyan ország, amely nem támogatja a gazdák üzemanyag-fogyasztását” – szögezte le az agrárkamara elnöke. A jelenlegi szabályozás szerint a cseh gazdák visszaigényelhetik a gázolaj áfáját.

„A tiltakozások mértékéről és részleteiről a hétfőtől megalakuló helyi válságstábok fognak dönteni. Lakóhelyemen, a Vysocina régióban mind az öt járásban lesznek tiltakozások” – mondta Veleba az agrárkamara elnökségének csütörtöki ülése után.

„A mezőgazdasági technika mintegy két órán át cirkálni fog az utakon, s akadályozni fogja a forgalmat. Nincs egységes receptünk. Egyszerűen szólva az történik, hogy kimennek a traktorok, s közlekedni fognak a meghatározott útvonalakon” – pontosította az elképzelést Veleba.

Az agrárkamara szerint a cseh gazdák a kormány intézkedései következtében fokozatosan elveszítik versenyképességüket. A drágább gázolaj megdrágítaná a mezőgazdasági termékeket is, s azok eladhatatlanná válnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.