A hétfői brüsszeli bejelentés szerint a testület mindkét program esetében ez év végéig tartó hosszabbítást engedélyezett, miután úgy ítélte meg, hogy továbbra is összhangban vannak a nemzetközi pénzügyi válság idején érvényes európai uniós állami támogatási szabályokkal.
A hitelezés fenntartását teszi lehetővé
A három éve indult, már többször meghosszabbított likviditástámogatási program keretében az állam kölcsönöket nyújt magyar pénzügyi intézményeknek, hogy a súlyos likviditási hiány ellenére lehetővé tegye számukra a reálgazdaságnak való hitelezés fenntartását.
A másik csomag fő eleme a feltőkésítési intézkedés, amely osztalékelsőbbségi részvények fejében friss tőkét tesz elérhetővé a hitelintézetek számára.
„Kompetenciát kell átadni Európának”
A jóváhagyás alapját az a kétsebességes integráció elve jelentheti, amelynek keretein belül költségvetési és politikai uniót hoznának létre Európában. „Fokozatosan egyre több kompetenciát kell átadni Európának” – mondta nemrég egy interjúban Angela Merkel.
Mint megírtuk, a bankunió megvalósítását elősegítő javaslatokat már júniusban előterjesztette az Európai Bizottság. Ezek célja az esetleges későbbi bankválságok kezelésének szabályozása. Az intézkedések José Manuel Barroso elnök megfogalmazása szerint lépést jelentenek a bankunió irányába, Michel Barnier témafelelős biztos szerint pedig változtatnak azon, hogy a nehéz helyzetbe került pénzintézetek megmentésének költségeit az adófizetők viseljék.
Összhangban a szabályokkal
Ismert, az Európai Bizottság márciusban hagyta jóvá, hogy Magyarország június 30-áig meghosszabbítsa azt a programot, amely a bankok támogatására, feltőkésítésére szolgál. Az Európai Unió végrehajtó testülete akkor azzal indokolta döntését, hogy a 2009-ben indított program összhangban van a nemzetközi gazdasági válság miatt átdolgozott uniós állami támogatási szabályokkal. A program a bizottság értékelése szerint jól célzott, arányos, továbbá időben és méretben korlátozott jellegű, ahogyan azt az unió előírja, és ezáltal megfelelő eszköz arra is, hogy segítsen elhárítani a gazdaságban a válság miatt keletkezett zavarokat.
Brüsszel döntése alapján egyébként még a Malév idején a légitársaságnak nyújtott kormányzati tőkejuttatások tiltott állami támogatásnak lettek minősítve.