Megélénkült a magyar ingatlanpiac

Növekvő tranzakciószám, emelkedő lakásárak jellemezték a magyar ingatlanpiacot a Duna House ingatlanforgalmazó cég első félévi piaci elemzésének tanúsága szerint.

WL
2012. 07. 09. 10:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júniusban a DH becslése szerint 7649 adásvétel volt, ami 5 százalékkal haladja meg a bázisidőszakit, az első félévben pedig több mint 53 ezer ügyletet kötöttek, szemben a 2011. első hathavi 40 ezerrel. Az elemzés szerint a különbség egy része a 2011. év eleji, a kilakoltatási moratórium feloldásával kapcsolatos kivárással, illetve a 2012. év eleji, a végtörlesztés miatti piaci élénküléssel magyarázható.

A júniusi keresleti mutató 5 százalékpontos eséssel az idén áprilisi 77 pontra csökkent, de a 2011-es 74 pontos átlag felett áll így is. A cég által mért lakásárindex két egymást követő negyedévben is emelkedett, ami az utóbbi években egyszer sem volt tapasztalható.

Ezen belül a panellakások országos árindexe kivételes módon a második egymás követő negyedévben tudott emelkedni. Az előző 1 százalékpont után a második negyedévben újabb 2 százalékpontot emelkedett, 82 százalékra. Az országos téglalakásindex az erős első negyedéves 4 százalékpontos növekedés után veszített 1 százalékpontot, jelenleg 86 százalékon áll. A tavalyi mélyrepülést követően erős felfelé ívelést mért a cég a fővárosi panellakások árában. Az első negyedéves 1 százalékpontos emelkedés után újabb 3 százalékponttal nőtt az index. A budapesti téglalakások árindexe is emelkedett, az elmúlt 1,5 év legmagasabb szintjét, 93 százalékot ért el. (A DH lakásárindexe a 2008. januári árakat tekinti száz százaléknak.)

Az idén az első félévben vidéken Pest, Győr-Moson-Sopron, Zala és Hajdú-Bihar megyében vették a téglalakásokat 200 ezer forint feletti átlag négyzetméteráron, a fővárosban továbbra is a II. kerületben vettek a legdrágábban, 353 ezer forintért. A panelek országos átlagára – Közép-Magyarország kivételével – 127 ezer forint/négyzetméter. Pest, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében 150 ezer forint feletti volt a panelár, Budapesten a népszerű XIII. és XI. kerületben pedig 200 ezer forint feletti.

A DH adatai szerint a fővárosban egy hónap alatt 4 százalékkal, 38 százalékra ugrott az első lakást vásárlók aránya. A második legnagyobb csoport a befektetőké, ők az összes eladás mintegy ötödét teszik ki, 17 millió forint fölött vásárolnak, átlagban 60 négyzetméter körüli lakásokat. Vidéken a befektetők 9 millióért vásároltak átlagban, 65 négyzetméteres átlagos méretben.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.