Az eurót délután négy órakor 278,10 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, míg délelőtt negyed tizenegykor 279,35 forinton, csütörtök délután pedig 280,90 forinton állt a jegyzés.
Egyre jobb a helyzet
Újabb meredek csökkenéssel idei mélypontjára süllyedt a londoni kereskedési hét pénteki zárónapjára a magyar államadósság-törlesztés leállásának kockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása, és jelentősen csökkentek az európeriféria több gazdaságának törlesztéskockázat-biztosítási költségei is. A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató, a CMA kimutatása szerint a magyar szuverén devizakötvény-kötelezettségek törlesztési leállásának kockázatára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) 457 bázispont környékén mozogtak a pénteki késői forgalomban a 470 bázisponthoz közeli előző záró után.
A péntekre kialakult magyar CDS-árazások azt jelentik, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 460 ezer euró alatti éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon, hozzávetőleg 26 ezer euróval olcsóbban, mint az előző kereskedési hét végén. Múlt pénteken 483,4 bázisponton zártak a magyar CDS-kontraktusok Londonban.
„Eltúlzott növekedés”
A City egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja, a Barclays közgazdászai befektetők számára összeállított térségi áttekintésükben kimutatták, hogy a ház által vezetett felzárkózó térségi valutaárfolyam-index a negyedév eddigi szakaszában 3,8 százalékkal, az év eleje óta 4,77 százalékkal emelkedett a dollárhoz mérve.
A Barclays által figyelembe vett valutakosáron belül a forint teljesített a legerőteljesebben: az év eleje óta több mint 6 százalékot erősödött a dollárral szemben. A ház elemzői azonban közölték: a rövid távú árfolyammozgató erők elemzése alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az indexen belül a közép-európai valuták erősödése „eltúlzottnak tűnik”.