Mindkét döntés megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak. A mennyiségi enyhítés keretét a BoE monetáris testülete az előző, júliusi kamatdöntő ülésen emelte 50 milliárd fonttal, ám elemzői vélemények szerint – tekintettel a brit gazdaság állapotára – nagy valószínűséggel nem ez volt a likviditáspótló jegybanki program utolsó bővítése.
Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – ugyanis a ismét recesszióban van, mivel a tavalyi utolsó negyedévben mért visszaesés után az idei első és a második három hónapban is csökkent a brit hazai össztermék (GDP) értéke. Ráadásul úgy tűnik, hogy a brit recesszió jelentős ütemben mélyül.
Mélyülő recesszió
A brit statisztikai hivatal minap közölt, részleges adatokra alapuló első becslése szerint az idei második negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a brit gazdaság teljesítménye az első negyedévhez mérve a tavalyi utolsó és az idei első három hónapban mért, egyaránt 0,3 százalékos negyedéves GDP-mínusz után.
A becslés szinte sokkolta a piacot és az elemzői közösséget, mivel az előzetes konszenzus 0,2-0,3 százalékos GDP-csökkenést valószínűsített a második negyedévre is. A brit gazdaság a leghosszabb kettős mélypontú recesszióját éli át azóta, hogy a brit statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.
Milliárdokat pumpálnak a gazdaságba
Az előző, 2008-2009-es recesszió is már az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. A visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték. Ebben a helyzetben londoni pénzügyi elemzők szerint még évekig a jelenlegi történelmi mélyponton maradhat a Bank of England alapkamata, és valószínű a mennyiségi enyhítés további jelentős bővítése is.
A Bank of England 2009 márciusában, az akkori mély recesszióra válaszul egészítette ki rendkívül enyhe kamatpolitikáját a mennyiségi enyhítési ciklussal. A gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció eredetileg 75 milliárd fontos keretét a bank már ötször emelte, előbb 175 milliárd fontra, majd 200 milliárd fontra, a tavaly októberi monetáris tanácsi ülésen 275 milliárd fontra, idén februárban 325 milliárd fontra, a júliusi monetáris tanácsi ülésen pedig a jelenlegi 375 milliárd fontra. Az eddig végrehajtott jegybanki mennyiségi enyhítéssel a Bank of England az éves brit hazai össztermék 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatott a reálgazdaságba.