Védett fát használt gitárjaihoz a Gibson

Mindezért háromszázezer dolláros (67,4 millió forint) pénzbüntetést fog fizetni a vállalat az amerikai szövetségi ügyészséggel kötött megállapodás értelmében.

tt
2012. 08. 08. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodással lezárult az a nyomozás, amelyet még 2009-ben indítottak a Nashville-i székhelyű gitárgyártó ellen annak gyanújával, hogy a vállalat tiltott vagy védett fákat importál Madagaszkárról és Indiából.

Madagaszkári ébenfa

„Ezen nyomozás, illetve büntetőjogi megállapodás eredményeként a Gibson elismerte, hogy figyelmen kívül hagyta azokat az információkat, amelyek szerint az általa vásárolt madagaszkári ébenfa valószínűleg sérti a túlzott erdőirtástól sújtott országban honos, értékes fafajták megőrzését, és a veszélyes mértékű kitermelésének korlátozását célzó törvényeket” – hangoztatta az amerikai igazságügyi minisztérium környezetvédelemmel és természetes erőforrásokkal foglalkozó részlegének illetékese.

Támogatnia kell a hal- és vadvédelmi szolgálatot

A megállapodás értelmében a Gibson beszüntette a madagaszkári fafajták beszerzését, és ezentúl a veszélyeztetett fákból készült termékek, illetve az illegális kitermelésből származó faanyagok importját tiltó törvény tudatában fog működni. A 300 ezer dolláros pénzbüntetésen túl 262 ezer dollárt kell fizetnie a nyomozás során lefoglalt faanyagokért és további 50 ezer dollárral kell támogatnia az amerikai hal- és vadvédelmi szolgálatot, hogy „ezzel népszerűsítse a védett fafajták megőrzését, azonosítását és szaporítását” célzó kezdeményezéseket.

Peren kívül egyeztek meg

„Kénytelenek voltunk belemenni a megállapodásba, mivel az ügy bírósági úton való rendezése több millió dollárt és rengeteg időt emésztett volna fel” – húzta alá hétfő éjszaka kiadott közleményében Henry Juszkiewicz, a cég vezérigazgatója. Hozzátette, az egyezség révén nyugodtan folytathatják a gitárgyártást, és az elmúlt évtizedekhez hasonlóan továbbra is Indiából importálhatják a hangszerek alapanyagaként szolgáló rózsa-, illetve ébenfákat.

A magánkézben lévő vállalatot a világ egyik legkitűnőbb akusztikus és elektronikus gitár gyártójaként tartják számon. A Gibson-gitárokról úgy tartják, hogy nagyrészt az egzotikus faanyagoknak köszönhetik minőségi hangjukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.