A megkérdezett 20 elemző közül 17 várja, hogy a jelenlegi 6,5 százalékos alapkamat 6,25 százalékra csökken a jövő kedden. Amennyiben ez történik, akkor a monetáris tanács az egymást követő harmadik hónapban mérsékli az alapkamatot, amely augusztust megelőzően 8 hónapig 7 százalékon állt.
A konszenzus szerint ebben az évben még egyszer kamatot csökkent a monetáris tanács, így az év végén az alapkamat 6,0 százalék lesz, a jövő év végén pedig 5,5 százalék.
Az átlagos infláció az idei 5,8 százalékról, 2013-ban 5,0 százalékra csökkenhet, a jövő év decemberére 4,6 százalékra, majd 2014-ben 3,7 százalékos átlagos fogyasztói áremelkedés várható a megkérdezett szakértők szerint. Az elemzőknek már csak a fele várja, hogy a magyar kormány egyáltalán megköti az IMF/EU-megállapodást, egy hónappal ezelőtt ez az arány még 60 százalék volt.
Miközben az idei GDP-prognózison alig igazítottak az elemzők, az egy hónappal ezelőtti 1,0 százalékos csökkenés mínusz 1,1 százalékra változott, a jövő évre vonatkozó gazdasági növekedést 0,4 százalékra nyesték vissza a szeptemberi 0,8 százalékról.
Alapkamat-csökkentéseket várnak
Londoni elemzők szintén a kamatcsökkentést valószínűsítették október 11-én. A piaci várakozások azt mutatják, hogy a jövő év első negyedévében öt százalék közelébe is csökkenhet a jegybanki alapkamat – mondta Járai Zsigmond egykori jegybankelnök október 10-én. Hasonlóan vélekedtek más londoni elemzőházak is. A Barclays kamatcsökkentések sorát várja, legalább addig, amíg a jelenlegi 6,50 százalékos alapkamat 5,00 százalékra nem csökken. A Goldman Sachs 5,5 százalékos alapkamatot vár 2013 végén, a Capital Economics pedig 6 százalékosat.
Jól állunk Londonban
Meredek csökkenéssel idei mélypontjára esett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása október 10-én a londoni piacon. Az év eleji árfolyamrekordok óta csaknem folyamatos a csökkenés, amelyet az első államháztartási egyenlegjavító program és az IMF/EU-megállapodáshoz fűződő piaci várakozás tovább gyorsított.
Korábban a londoni felzárkózó piaci elemzők egyöntetű véleménye az volt, hogy a magyar CDS-árfolyamok jelentős csökkenése és a magyar befektetési eszközök más kockázati mérőszámainak javulása volt a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa által végrehajtott váratlan, negyed százalékpontos múlt havi kamatcsökkentés egyik fő tényezője.