Tovább folytatódhat a jegybanki kamatcsökkentés

A Barclays nemrégiben Budapesten járt elemzői szerint a monetáris tanács külsős tagjainak megfelelő érveik vannak döntéseik alátámasztására.

BL
2012. 10. 10. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Barclays közgazdászai, akik a napokban tettek – a kamatcsökkentések okairól is – tájékozódó látogatást Magyarországon, tárgyalásaikról befektetőknek összeállított, szerdán Londonban ismertetett értékelésükben leírták, hogy az idei átlagos magyarországi infláció a budapesti várakozások alapján 5,8 százalék lesz. A monetáris testület külsős tagjainak érvelése szerint azonban ebből 2,4 százalékpontnyi a kormány költségvetési intézkedéseiből ered, és az ennek kiszűrésével számolt 3,4 százalékos átlagos idei alapinfláció már meglehetősen közel lenne a 3 százalékos célhoz.

Túlzottan magasnak tartják az alapkamatot

A monetáris tanács négy külsős tagja szavazott a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentésére a testület legutóbbi, szeptember 25-ei kamatdöntő ülésén is – derül ki az ülés szerdán nyilvánosságra hozott rövidített jegyzőkönyvéből. Az alapkamat 6,75 százalékos szinten tartására voksolt az MNB elnöke és két alelnöke: Simor András, Király Júlia és Karvalits Ferenc, míg 6,5 százalékra csökkentésére Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc, Cinkotai János és Kocziszky György.

A külsős tagok azzal is érveltek, hogy mivel a költségvetési intézkedések lassítják a gazdasági növekedést, a kívánatossal ellenkező hatást gyakorolna, ha az MNB – éppen e költségvetési intézkedések inflációs következményeire válaszul – feszes kamatpolitikával gyengítené még tovább a növekedést.

A külsős tagok véleménye ennek alapján az, hogy az inflációs helyzet nem ad okot a jelenlegi magas jegybanki kamatszint fenntartására, ugyanakkor a magyar gazdaság gyenge növekedési kilátása, a forint legutóbbi erősödése és a magyar befektetési eszközök kockázati felárainak csökkenése erőteljesen indokolja a kamatcsökkentést. A monetáris tanács külsős tagjai a mostani körülmények közepette túlzottan magasnak tartják az alapkamatot, és ezt a helyzetet korrigálni akarják – áll a Barclays elemzőinek szerdai londoni ismertetésében.

Veszélyben az inflációs cél

A ház beszámolója szerint az MNB vezetése ettől nagyon eltérő nézeteket vall. Fő ellenérvük az, hogy bár a kiigazított éves maginfláció csökken, és várhatóan 2,7 százalék lesz, még ez is túl magas, mert az így kalkulált inflációnak 1,5–2 százalék között kellene lennie ahhoz, hogy a teljes kosárra számolt infláció 3 százalékos célszintje elérhető legyen. A Barclays elemzőinek ismertetése szerint a MNB vezetői azzal érveltek, hogy a kamatcsökkentésekkel a jegybank elszalasztja az infláció ellenőrzés alá vonásának lehetőségét, és kockára teszi az inflációs cél teljesíthetőségét még a költségvetési intézkedések inflációgyorsító hatásainak elenyészése után is.

A nemzeti bank vezetésének érvei között szerepel az is, hogy a gyenge növekedési környezet sem tűnik már hatékony dezinflációs tényezőnek, mivel az alacsony beruházási érték miatt zsugorodik a termelési kapacitás, és bár van még kapacitásfelesleg a magyar gazdaságban, most már nem annyira nagy. Mindemellett – a forint stabilizálódása ellenére – továbbra is megvan annak a kockázata, hogy a piac nyomás alá kerül, és az alacsonyabb kamatszint ebben az esetben nagyobb sérülékenységet jelent.

Folytatódik a kamatcsökkentés

Az MNB véleménye szerint mindezek alapján a gyenge növekedés problémájára nem a monetáris politikával, hanem más módszerekkel kell megoldást találni. A Barclays londoni elemzői a budapesti látogatás tapasztalatait összegző szerdai beszámolójukban közölték: mindkét fél meghallgatása után az a véleményük, hogy folytatódik a jegybank enyhítési ciklusa, mivel a monetáris tanács külsős tagjainak megfelelő érveik vannak döntéseik alátámasztására, és azt szeretnék, ha az intézmény nagyobb hangsúlyt helyezne a növekedésre.

Az elemzők a szerdai beszámolóban ugyanakkor felfedték azt is, hogy a külsős tagok jelezték: ha a kormány felhagyna megfontolt költségvetési politikájával, akkor ők is leállnának a kamatcsökkentésekkel. Mindemellett a külsős tagok is az IMF/EU-megállapodás megkötését pártolják.

A Barclays szakértői mindent egybevetve közölték, hogy további 0,25 százalékpontos kamatcsökkentések sorát várják, legalább addig, amíg a jelenlegi 6,50 százalékos alapkamat 5,00 százalékra nem csökken.

A londoni elemzői közösségében mindazonáltal meglehetősen eltérő MNB-kamatelőrejelzések vannak érvényben. A City egyik legnagyobb gazdasági–pénzügyi elemzőcége, a Capital Economics felzárkózó piaci közgazdászai az MNB kamatpolitikájáról nemrégiben összeállított értékelésükben úgy vélekedtek, hogy – részben azért, mert egyelőre nincs IMF/EU-megállapodás – a felzárkózó európai térség többi gazdaságához képest szűk a magyar jegybank további enyhítési mozgástere. A ház elemzői közölték, hogy 2013 végére sem várnak 6,00 százaléknál alacsonyabb kamatot, sőt nem zárják ki a kényszerű kamatemelést sem a külső piaci viszonyok romlása esetére.

Lehet 5,50 százalék?

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői annak a véleményüknek adtak hangot minapi értékelésükben, hogy a magyarországi inflációs kilátások óvatosabb jegybanki kamatpolitikai hozzáállást igényelnének. A cég ezzel együtt is azt várja jelenleg, hogy 2013 végéig a monetáris tanács további 1,00 százalékponttal, 5,50 százalékra csökkenti az alapkamatot, ha a piaci körülmények megengedik.

Szerdai elemzésükben a Barclays londoni elemzői közölték: budapesti tárgyalásaik alapján az a véleményük, hogy a magyar kormány Simor András MNB-elnök utódjául olyasvalakit keres, akit a piac is elfogad. A Barclays szakértőinek beszámolója szerint a legesélyesebb jelölt Varga Mihály, az IMF/EU-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter. A cég elemzői szerint Vargát a piaci szereplők jól ismerik, és kinevezése nem jelentene komolyabb változást a monetáris politikában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.