A Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának elnöke megjegyezte: meglátása szerint miután az elmúlt két hónapban semmilyen kárt nem okozott az alapkamat csökkentése, jó lépések voltak. Hozzátette, ennek nyomán a banki hitelezés, amely az Európai Unióban Magyarországon esett vissza a legjobban, nőni fog, mert elérte azt a mélypontot, amikor a bankoknak is az az érdekük, hogy kihelyezzék a pénzüket a gazdaságba.
Jól állunk Londonban
Meredek csökkenéssel idei mélypontjára esett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása szerdán a londoni piacon. Az év eleji árfolyamrekordok óta csaknem folyamatos a csökkenés, amelyet a múlt héten bejelentett államháztartási egyenlegjavító program és az IMF/EU-megállapodáshoz fűződő piaci várakozás tovább gyorsított.
Korábban a londoni felzárkózó piaci elemzők egyöntetű véleménye az volt, hogy a magyar CDS-árfolyamok jelentős csökkenése és a magyar befektetési eszközök más kockázati mérőszámainak javulása volt a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa által végrehajtott váratlan, negyed százalékpontos múlt havi kamatcsökkentés egyik fő tényezője.
Mint mondta, a mainál gyengébb forint sem okozna magasabb inflációt Magyarországon. „Jelenleg nem az a helyzet, mint 2005-ben volt, amikor azt gondoltuk, hogy ha gyengül a forint, az importon keresztül begyűrűzik az áremelkedés; ma nincs kereslet, vásárlóerő. A gyengébb forinttal az export megnő, esetleg segíthet a válságból kilábalásban” – fogalmazott.
Nem infláció, hanem áremelkedés
Járai Zsigmond kifejtette: Magyarországon ma nem infláció, hanem áremelkedés van. Akkor van infláció, ha azért emelkednek az árak, mert túl sok pénz kerül a gazdaságba, és a túl nagy kereslet nyomja fel az árakat. Ez a veszély Magyarországon nem fenyeget, inkább recesszió van – magyarázta. Az áremelkedés az olajárak, élelmiszerek drágulásából és az adóemelésekből következik, ez ellen nem lehet magas kamattal harcolni – jelentette ki.
Magyarország növekedési kilátásaival kapcsolatban úgy véli: a jövő évre tervezett 1 százalékos növekedés Németország teljesítményétől függ; „a belső mozgatói nem látszanak ennek az egyszázalékos növekedésnek sem” – jelentette ki az MNB fb-elnöke.
Elemzők szerint is folytatódhat a jegybanki kamatcsökkentés
A célszintet jelentősen meghaladó inflációt sem tartják a további kamatcsökkentések akadályának a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának enyhítésre hajló külsős tagjai, ám a jegybank vezetése nem ért egyet ezzel az állásponttal – közölték budapesti megbeszéléseik tapasztalatait összegző szerdai beszámolójukban az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport felzárkózó piacokra szakosodott elemzői.