KSH: a belföldi vendégek mozgatták az ágazatot

A belföldivendég-éjszakák számának növekedési üteme idén először haladta meg a külföldiek esetében regisztrált értéket – közölte a KSH.

NT
2012. 10. 08. 8:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal kereskedelmi szálláshelyekkel kapcsolatos közleményében jelezte, augusztusban a belföldi vendégek 1875 ezer vendégéjszakát töltöttek a keres­­ke­delmi szállás­he­lyeken, ez a teljes vendégforgalom 53 százaléka. Számuk 3,3, az éjszakáké 6,0 százalékkal emelkedett az egy évvel eze­lőttihez ké­pest. A vendégforgalom növekedése kilenc tu­risz­tikai régióból hetet érintett. A bel­föl­di­ven­dég-for­ga­lom több mint felét fogadó szállodákban a vendégéj­sza­­kák száma 10 százalékkal javult.

Magyarországra látogató külföldek: vegyes a kép a statisztikai hivatal szerint

A kül­földi vendégek 1636 ezer vendégéjszakát töl­­töttek a ke­res­­ke­­del­­mi szál­lás­he­­lyeken, szá­muk 6,6, az éjszakáké pedig 4,5 százalékkal nőtt 2011. augusztushoz viszonyítva. A vendég­éjsza­kák­ban mért ven­dégfor­galom 47 százaléka, a szállásdíjbevétel közel 54 százaléka származott külföldiektől.

A legje­len­tősebb kül­dő or­­szágokból érkező ven­dégek éj­sza­káinak száma az Egyesült Királyság, Románia és Csehország esetében csökkent, míg Né­met­ország, Ausztria, Orosz­­or­szág, Olaszország, az Egyesült Államok, Spanyolország és Len­gyelország esetében nőtt. A külföl­di­­ven­dég-for­ga­lom je­len­tős részét fogadó szállo­dákon belül az egy- és két­csillagos egységekben visszaesést, a többi kategóriában növekedést regisztráltak. A kül­föl­di vendégek száma a tu­­­risztikai ré­giók több­ségében emelkedett.

Elkészült a nemzeti turizmusfejlesztési koncepció tervezete; ha sikerül megragadni a lehetőségeket, a következő években a turizmus lehet a magyar gazdaság egyik legfontosabb húzóágazata a feldolgozóipar és a mezőgazdaság-élelmiszeripar mellett – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés sport- és turizmusbizottságának hétfői ülésén.

A magyar vendégforgalom kiemelkedő eredményeket ért el az első hét hónapban, ha ez a tendencia folytatódik, rekordévet zárhat a turisztikai ágazat, amely „válságállóvá vált” – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára szeptember 20-án.

Az idei év első hét hónapjában dinamikusan, 8 százalékot meghaladó mértékben emelkedett a Magyarországra érkező külföldi vendégek száma, míg a belföldi turizmusra kismértékű visszaesés jellemző, bár ez az év végéig még mérséklődni fog.

Magyarországon eddig 159 turisztikai fejlesztés valósult meg összesen 77 milliárd forintból az Új Széchenyi Terv keretében, a fejlesztő létesítmények évente átlagosan mintegy 6,9 milliós vendégforgalmat bonyolítottak le.

Augusztus elején harmincnégy új kiemelt turisztikai beruházás támogatásáról döntöttek a Regionális Operatív Programok keretében, a javasolt támogatások összege 46,7 milliárd forint.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 63,3 százalék volt, ezen belül az öt­­­csil­lagosok 77,3, a négy­­­csil­lagosok 74,6 százalékos fog­laltságot értek el. A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szo­bák brut­tó átlagára (13 927 forint) 5,6, az egy kiadható szál­­lodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) (8821 forint) 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos idő­szakához képest.

Növekedett a szálláshelyek bevétele

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 12 százalékkal emelkedett a vizsgált idő­szakban. A szálláshelyek 32,4 mil­liárd forint bruttó árbe­vé­telt ér­tek el, ezen be­lül a szál­lásdíj­bevétel 19,6 milliárd fo­rint volt. A szálláshely-szolgáltatás, ven­dég­látás fogyasztóiár-indexe augusztusban 4,9 százalék. A forint/euró árfolyam 279 forint volt augusztusban, 7 forinttal (2,4 százalékkal) gyengébb, mint egy évvel ko­ráb­ban. A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 augusztusában még 2269 egység fogadott el fize­tő­esz­köz­ként üdülési csekket és 1889 egység Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek 2,5 mil­­liárd forint ér­t­ék­ben fi­zettek kártyával a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, amely­­nek ará­nya közel 90 százalék volt.

Budapesten a vendégforgalom összes­ségében 4,3 százalékkal nőtt – a külföldivendég-for­ga­lom dina­mi­kus növekedésének eredményeképpen –, miközben a belföldivendég-éjszakák száma jelentősen vissza­esett. A vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kate­­gó­ri­ák­ban a szo­bák átlagára augusztusban 9400 és 26 500, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5900 és 21 700 forint kö­zött alakult, ami 34–95, illetve 21–78 eurónak felelt meg. A balatoni üdülőkörzetben a belföldivendég-éjszakák száma a korábbi hónapoktól eltérően emel­kedett, meghaladva a külföldivendég-éjszakák számában mért növekedési indexet is.

Kevesebb embert foglalkoztattak az ágazatban működő vállalkozások

A szálláshely-szol­gál­tatást nyúj­tó – több, különböző ága­zat­ban műkö­dő – vállalkozások a szállás­he­lye­­ken augusztusban közvet­lenül 32 ezer főt fog­lal­koztattak, ez 2,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos idő­sza­kában. A rész­mun­ka­idős foglal­koztatás ará­nya a szállodákban kategóriánként változó, köl­csön­­zött mun­kaerőt lé­nye­gé­ben csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.


2012. augusztus 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szál­lás­helyek száma 3175 volt, ezen belül 1001 szálloda 58 ezer szobával, 1094 panzió 12 ezer szobával műkö­dött. A szállodákban augusz­tusban közel 1400 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azo­­nos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 182 szálloda működött, ezek kapacitása közel azonos, mint 2011-ben. Az egyéb szál­lás­he­­­lyek (üdülőház, kem­ping és közösségi szálláshelyek) száma or­szágosan 1080 volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.