Ezt hogyan lehet elvárni az amerikai elittől?

A „költségvetési sziklaszirt” körüli elhúzódó tárgyalások az amerikai demokrácia árnyoldalaira világítanak rá – kritizálta több cikkében és kommentárjában a héten a hivatalos kínai sajtó az Egyesült Államokat.

KA
2013. 01. 05. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikaiak büszkék ugyan érett demokráciájukra, ugyanakkor a költségvetési sziklaszirt körüli politikai veszteglés visszataszítónak tűnik kívülről tekintve – fogalmazott az új év első napján megjelent cikkében a Hszinhua hírügynökség. Egy korábbi szerkesztőségi cikkében szintén az amerikai rendszert kritizálta a hírügynökség, mondván: a döntéshozatalt illető nehézségek aláássák az amerikai modell vonzerejét és az amerikai gazdaságba vetett általános bizalmat.

A mostani ráadásul nem az első eset, hogy az amerikai politikusok vitája veszélyes helyzetek felé tereli az országot – emlékeztetett a Hszinhua, hozzátéve: 2011-ben a hitelplafon megemelése körül is hasonló szituáció alakult ki. „Ezekben a napokban demokraták és republikánusok inkább arra összpontosítanak, hogy egymásnak kárt okozzanak, semmint arra, hogy országuk jobb jövőjéért dolgozzanak” – írja a hírügynökség.

A huzavona azért is kétségbeejtő, mert az nem amerikai belpolitika, első számú világhatalomként a kritikus kérdéseket illető „amerikai belpolitikai döntésképtelenség” az egész világra hatással van. Elgondolkodtató, hogy ha amerikai politikusok még saját házuk táján sem képesek rendet rakni, hogyan lenne elvárható tőlük az, hogy a geopolitikai válságok és gazdasági nehézségek alatt nyögő világot jobb hellyé tegyék – folytatódott a cikk.

„Már régóta mínuszban vannak”

Egy másik kommentárjában a Hszinhua arra figyelmeztetett: hiába jutott túl a költségvetési sziklaszirten az amerikai vezetés, ezután még nagyobb pénzügyi kihívások várnak rá. Így többek közt a 16,4 ezer milliárd dollárra rúgó hitelállományának kezelése és a költségvetés egyensúlyának hosszú távú fenntarthatósága. „Az amerikai kormányok túl régóta vannak mínuszban” – írja a Hszinhua, megjegyezve: az USA költségvetése 2002 óta nem zárt többlettel évet. Washington túl sok hitelt vesz fel, „hogy közel-keleti háborúkat finanszírozzon és gazdaságát ösztönözze”.

A Zsenmin Zsipao egy e heti írásában szintén az amerikai kiadásokat illető veszélyekre hívta fel a figyelmet, mondván, az Egyesült Államoknak és a Nyugatnak általánosságban költségvetési bevételeik növelésére és kiadásaik csökkentésére kellene figyelniük. Mind a ketten réges-régen átlépték már ugyanis a még egészségesnek számító kölcsönfelvételi határt.

Vannak még kétségek

Barack Obama január 3-án írta alá az úgynevezett „költségvetési szakadék” elkerüléséről kötött kétpárti megállapodást. A szenátus és a képviselőház előző nap szavazta meg a vonatkozó törvényt. Ugyanakkor londoni pénzügyi elemzők szerdai helyzetértékelései szerint nem oldotta meg az Egyesült Államok hosszú távú államháztartási problémáit a „költségvetési szakadék” elkerüléséről keddre virradóra létrejött kongresszusi megállapodás, és kétséges, hogy az amerikai politika jelenlegi állapotában egyáltalán képes-e fenntartható pályára állítani a közfinanszírozási rendszert.

Mint ismert, az elmúlt hétvégén nem sikerült egyezségre jutni a „költségvetési szakadék” (fiscal cliff) elkerüléséről. Barack Obama amerikai elnök még december 28-án találkozóra hívta a washingtoni Fehér Házba a Demokrata Párt és a Republikánus Párt két-két vezető politikusát, hogy a december 31-ei határidő lejárta előtt még egyszer megpróbáljanak megállapodni azokról az intézkedésekről, amelyekkel elkerülhető a „költségvetési szakadék”. A Nomura befektetési bank még december 21-én arra számított, hogy nem jön létre megállapodás idén az amerikai költségvetési szanálási programról.

Barack Obama szerint aki rá szavazott, az egyben a gazdagok magasabb adóira is szavazott. „Ez az adóemelés központi kérdés volt a kampány során. Rengeteget vitáztunk róla, de a választók nekem adtak igazat” – fogalmazott korábban a régi-új elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.