„Valószínűtlennek tűnik, hogy bármilyen, a költségvetési kiigazító programot (fiscal cliff) érintő törvényt el lehetne fogadni még az év vége előtt. Arra számítunk, hogy a tárgyalások bőven áthúzódnak majd a jövő évre. A megállapodást csak az adósságküszöb átlépésének közvetlen veszélye kényszeríti majd ki februárban vagy márciusban” – fogalmazott Lewis Alexander, a Nomura vezető amerikai közgazdásza.
„A januárban hatályba lépő adóemelések és kiadáscsökkentések közvetlen hatása nem lesz azonnal érezhető. Minél tovább maradnak viszont hatályban az intézkedések, annál nagyobb lesz gazdasági hatásuk. Az első negyedévre szóló 0,5 százalékos GDP-növekedési előrejelzésünk számol a pénzügyi politikáról folyó vita zavaró hatásával. Feltételezéseink szerint a fiscal cliff rendelkezéseit végül kétharmadrészt sikerül majd semlegesíteni” – hangsúlyozta a közgazdász.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport legújabb felméréséből pedig az derült ki, hogy a japán befektetők is a közgazdászok álláspontját képviselik: elhúzódó tárgyalások és minimum januárban esedékes megegyezés.
Szakadék felé?
Távolinak tűnik a kompromisszum a fiskális szakadék ügyében a The New York Times írása alapján is. Mindkét oldal állítja, felhatalmazást kapott a választóktól eddigi politikája folytatására. Barack Obama szerint aki rá szavazott, az egyben a gazdagok magasabb adóira is szavazott. „Ez az adóemelés központi kérdés volt a kampány során. Rengeteget vitáztunk róla, de a választók nekem adtak igazat” – fogalmazott korábban a régi-új elnök.