Drámai megszorítások: remélik, hogy még nem következik be

A japán befektetők nagy többsége arra számít, hogy elhalasztják a „fiscal cliff”, vagyis a drámai mértékű amerikai államháztartási megszorító program életbe lépését.

PR
2012. 12. 02. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Barclays befektetési és elemzőrészlege rendszeresen méri a globális – és ezen belül az amerikai – adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. Legfrissebb vizsgálata során a ház azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy tartanak-e „problémák” felmerülésétől a sok piaci szereplő és elemző szerint recesszióveszélyes amerikai költségvetési csomag elkerülését célzó tárgyalásokon.

A megkérdezettek 64,7 százaléka az „igen, valamelyest” válaszlehetőséget jelölte be, 35,3 százalékuk a „nem igazán” opciót választotta. Senki nem jelölte meg ugyanakkor az „igen, nagyon is” vagy az „egyáltalán nem” lehetőségeket, és a Barclays szakelemzőinek értékelése szerint ez arra vall, hogy a japán intézményi befektetői kör tagjai nem tudnak egyértelmű képet alkotni a kilátásokról.

A piaci zsargonban meghonosodott „fiscal cliff” – „költségvetési sziklaszirt” – félhivatalos elnevezés arra a széles körű befektetői és elemzői félelemre utal, hogy a kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott, több mint 600 milliárd dolláros – az éves amerikai GDP-érték 4 százalékának megfelelő – adóemelést és kiadáscsökkentést tartalmazó kiigazító csomag maradéktalan érvényesítése esetén az amerikai gazdaság e „sziklaszirt” széléről ismét a recesszió szakadékába zuhanhat.

Végeredmény

A Barclays az új felmérés során azt a kérdést is feltette a vizsgálatba bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy véleményük szerint milyen végeredményre jutnak a „fiscal cliff” elkerüléséről folyó tárgyalásokon a kongresszusi frakciók.

A megkérdezettek 70,6 százaléka azt válaszolta, hogy várakozása szerint kitolják a szigorító csomag életbelépésének határidejét, és a tárgyalások 2013-ban folytatódnak. A japán befektetők 17,6 százaléka jósolta azt, hogy még az idén megszületik az alku a demokraták és a republikánusok között, 5,9 százalék szerint ugyanakkor a tárgyalások végül kudarcba fulladnak, és a „fiscal cliff” jelenlegi formájában életbe lép januártól. Ennek a lehetőségnek a súlyos veszélyeire más nagy londoni elemzőházak is felhívták már a figyelmet.

Recesszió felé

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő londoni szakelemzői az Oxford Economics szimulációs modelljét felhasználó számítási módszerük alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a konszolidációs program intézkedései – ha valóban jelenlegi formájukban lépnek életbe – a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által 2013-ra alapesetben jósolt 2,6 százalékos globális GDP-bővüléshez képest, sőt – bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve – recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.

Szakadék felé?

Távolinak tűnik a kompromisszum a fiskális szakadék ügyében a The New York Times írása alapján. Mindkét oldal állítja, felhatalmazást kapott a választóktól eddigi politikája folytatására. Barack Obama szerint aki rá szavazott, az egyben a gazdagok magasabb adóira is szavazott. „Ez az adóemelés központi kérdés volt a kampány során. Rengeteget vitáztunk róla, de kedden a választók nekem adtak igazat” – fogalmazott a régi-új elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.