Rámutatott, hogy az adósságplafon emelése nem jelent új deficitet vagy új kiadásokat, pusztán lehetővé teszi a kormány számára a számlák kifizetését. A limit emelésének elutasítását egy olyan család viselkedéséhez hasonlította, amely a hitelkártyarészletek megtagadásával akarja javítania a saját hitelminősítését.
„Nagyon-nagyon fontos, hogy a kongresszus megtegye a szükséges lépéseket az adósságplafon emeléséhez és annak a helyzetnek elkerüléséhez, amelyben a kormány nem fizeti ki a számláit” – hangoztatta a Fed elnöke. Mint mondta, az Egyesült Államok „még nem ért ki az erdőből”, és az ország több „kritikus pénzügyi vízválasztóhoz” közeleg. Ezek között a kormányzat finanszírozását, a „költségvetési sziklaszirtről” kötött megállapodás miatt két hónappal elhalasztott automatikus és átfogó büdzsécsökkentés elkerülését, valamint az adósságplafon emelésének kérdését említette.
Az USA elnöke is az emelés mellett
Ben Bernanke ugyanakkor kijelentette, hogy óvatosan derűlátó az amerikai gazdaság kétéves kilátásainak tekintetében. Meglátása szerint ha nem lesz túl nagy kavarodás a pénzügypolitikában, akkor tovább erősödik a fogyasztói optimizmus. Kitért arra, hogy az ingatlanpiacon 2006–07 óta először tapasztalható áremelkedés. Hangoztatta, hogy a rövid távú kamatlábak nullához közelítésével a Fed nem fogyott ki a munícióból, és „még mindig vannak dolgok, amiket meg tudunk tenni”. Rámutatott, hogy a világgazdaság növekedése valamelyest lelassult. Elismerte ugyanakkor, hogy Európában némi haladás történt az adósságkezelésben, és méltatta az Európai Központi Bank hasznos lépéseit.
Az amerikai és a világgazdaság számára egyaránt katasztrofális következményekkel járna, így felelőtlenség lenne, ha a kongresszus nem hagyná jóvá az adósságplafon emelését – mondta hétfőn Washingtonban Barack Obama.
Obama január 11-én a Fehér Ház kabinetfőnökét, Jack Lew-t jelölte pénzügyminiszteréül. Az új miniszter első feladata az lesz, hogy a kongresszusi republikánusokkal megegyezésre jusson a csaknem 16,4 ezer milliárd dolláros adósságplafon megemeléséről. Az elnök január 3-án írta alá az úgynevezett költségvetési sziklaszirt elkerüléséről kötött kétpárti megállapodást. A szenátus és a képviselőház 2-án szavazta meg a vonatkozó törvényt, amely révén elkerülhetővé váltak a jelentős adóemelések és az összesen mintegy 600 milliárd dolláros költségvetési megszorítások.