Nagy megrendeléshez jutott a feldolgozóipar

A szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari termelés 0,1 százalékkal csökkent 2012 novemberében az előző hónaphoz képest.

BL
2013. 01. 16. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adatok megegyeznek az egy héttel korábban közölt előzetesekkel. Novemberben az ipar belföldi értékesítési volumene 11,9, az export 4,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Mint a tárca közleményében kiemeli, ennél nagyobb mértékű csökkenés volt tapasztalható Olaszországban (7,6 százalék) és Spanyolországban (7,2 százalék), de a régiós versenytársak közül Csehországban is hasonló mértékű, 6,2 százalékos volumencsökkenést mutatnak a statisztikák. Hazánk esetében kedvező, hogy ugyan egyszeri tételnek köszönhetően, de nagyon jelentős mértékben, 45,7 százalékkal növekedett a feldolgozóipari vállalatok összes új rendelésállománya.

Megugrott a járműgyártás

A feldolgozóiparon belül három alágban volt tapasztalható termelésbővülés: a jelentősebb alágak közül a járműgyártás kibocsátása 9,7 százalékkal bővült, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása azonban 1,2 százalékkal, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása pedig 26,1 százalékkal csökkent 2012 novemberében az előző év azonos időszakához képest. Kedvező viszont, hogy a közepes súlyú ágazatok közül a vegyi anyag, termék gyártása 4,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A feldolgozóipari termelés 6,4 százalékkal csökkent, a relatíve kisebb súlyú bányászat termelése 13,8 százalékkal mérséklődött, az energiaipari kibocsátás pedig 9,4 százalékkal volt alacsonyabb 2012 novemberében az egy évvel azelőtti szinthez képest.

Jelentős növekedés a feldolgozóiparban

Értékesítési oldalról vizsgálva az ipari kivitel 2012 novemberében 4,9 százalékos csökkenést ért el, ami elsősorban a járműgyártási export 12,1 százalékos növekedésének, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék kivitele 26,8 százalékos csökkenésének eredményeként alakult ki. A belföldi eladások 12 százalékkal mérséklődtek novemberben az egy évvel korábbi szinthez képest.

A minisztérium szerint pozitív a jövőre nézve, hogy a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésállománya ugyan egyszeri nagy megrendelésnek köszönhetően, de igen nagy mértékben, 45,7 százalékkal növekedett 2012 novemberében az egy évvel azelőtti szinthez képest; az összes rendelésállomány pedig 48,6 százalékos emelkedést mutatott a vizsgált hónapban.

Magas volt a bázis

Németh Dávid, az ING elemzője szerint bár sok alág termelése nőtt novemberben, a magas bázis és a telekommunikációs szektor termelése zsugorodásának tudható be a csökkenés. A szakértő is pozitívumnak nevezte a rendelésállomány növekedését. Az idei év első negyedéve nem lesz túl fényes az ipari termelés szempontjából Németh szerint, de a második negyedévtől javulhat a helyzet. 2013 első negyedévében egy százalékkal, a második–harmadik negyedévben már 4-5 százalékkal nőhet az ipari termelés 2012 azonos időszakaihoz képest, az év egészében pedig 3-4 százalék körüli termelésbővülés várható.

Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője is kiemelte a rendelésállomány és az új rendelések markáns növekedését, hangsúlyozva hogy a járműgyártásban az exportrendelések 250 százalékkal emelkedtek novemberben éves összevetésben. Ez vélhetően egy egyszeri nagy megrendelésnek köszönhető, valószínűleg egy vasúti járműgyártó kaphatott nagyobb rendelést. Összességében ugyanakkor jelentősen csökkent a termelés, amelyet a magas bázis mellett a novemberi melegebb időjárás, a Suzuki november–decemberi termelésének visszafogása és egyéb, egyszeri tényezők okozhattak a szakértő szerint.

Beindul a járműgyártás

Suppan Gergely kiemelte: januártól visszaállt a két műszakos munkarendre a Suzuki, februárban az Opel megkezdi az első új generációs benzinmotorok gyártását, és még idén indul az 1,6-os dízelek gyártása is, emellett pedig áprilistól már kapható lesz a szintén Kecskeméten gyártott Mercedes CLA kupé. Ezeknek köszönhetően január–februárban már erősebben hozzájárulhat a járműgyártás az ipari termeléshez – mondta az elemző.
Tavaly összességében 1 százalékkal csökkenhetett az ipari kibocsátás, idén viszont 3,5 százalék körül növekedhet az ipari termelés – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.