Lemondott Lengyelország arról, hogy még az idén megszüntesse Brüsszel az ellene folyó uniós túlzottdeficit-eljárást, miután a kabinet – a varsói pénzügyminisztérium hétfőn kiszivárogtatott tervei szerint – az idén sem hajlandó három százalék alá szorítani a költségvetés GDP-arányos hiányát. A hírek szerint Lengyelország költségvetési deficitje csak 2015-ben csökkenhet az Európai Unió által megkövetelt 3 százalékos GDP-arányos küszöb alá. A varsói szaktárca várakozásai szerint az ország ellen életbe léptetett túlzottdeficit-eljárást az idén nem, csak jövőre szüntethetik meg.
A konvergenciaprogramot a magyar kormány elküldte Brüsszelbe az uniós illetékeseknek. A dokumentumot ezen az oldalon találja, összefoglalóját pedig itt olvashatja.
Az elemzők reakcióját itt, a pártokét pedig itt tudja elolvasni.
Kellemetlen lehet a „varsói gyors” befékezése az Európai Bizottságnak, hiszen Brüsszel egyre kevesebb „sikersztorira” számíthat az idén. Olli Rehn, az Európai Bizottság alelnöke március elején Lengyelországról még azt mondta, Varsó államháztartási hiánya már az idén olyan sávba süllyedhet, ami lehetővé teszi, hogy az Európai Unió megszüntesse az ország ellen indított túlzottdeficit-eljárást. Úgy fogalmazott: ahhoz, hogy valaki kikerüljön az eljárás alól, 3 százalékhoz közeli hiányszint szükséges, ha „a nyugdíjrendszerben van második pillér, mint ahogy Lengyelországban, akkor lehet felette, de közel hozzá”.
Mint ismert, hazánkban a magánnyugdíj-pénztári befizetéseket a kormány átirányította az állami pillérbe. Ennek alapján Olli Rehn szavait akár olyan üzenetnek is lehetne értelmezi, amelyik szerint Magyarország ugyan közel van a háromszázalékos deficitcélhoz, ennek ellenére nem biztos, hogy Brüsszel javasolja majd az eljárás megszüntetését. Elemzők szerint ugyanakkor Lengyelország „visszalépésével” nőhet annak az esélye, hogy hazánk még ebben az évben lekerüljön az uniós szégyenpadról.
Wiedemann Tamás