Csak kevesen voltak képesek arra, mint Magyarország

Hazánkkal szemben az európai uniós tagállamok nagyobb részében nőtt a munkanélküliség az utóbbi egy évben.

NT
2013. 04. 30. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken a Központi Statisztikai Hivatal közölte, hogy tovább növekedett Magyarországon a foglalkoztatottak összlétszáma az előző év azonos időszakához képest, míg a munkanélküliségi ráta a 15–74 éves korosztályban 11,8 százalék volt. Elemzők úgy látják, a foglalkoztatottság bővülhet, de a munkanélküliség nem csökken idén.

Kedden megjelent az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak is a friss kimutatása, amely ugyan nem tér ki a márciusi magyar adatokra, de a weboldalukon publikált grafikonok bizakodásra adhatnak okot. Az Eurostat összesítése szerint márciusban 12,1 százalékra emelkedett a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta az euroövezetben, ami 0,1 százalékos emelkedést jelent a februári adatokhoz képest. A szezonálisan kiigazított mutató pedig 10,9 százalék volt márciusban, ami megegyezett a februárival.

Az Eurostat a munkanélküliségi ráta alapján felállított listáján Görögország foglalja el az első helyet a maga 27,2 százalékával, őt követi Spanyolország (26,7 százalék), Portugália (17,5 százalék), a lista végén Ausztria foglal helyet (4,7 százalék), megelőzve Luxemburgot ( 5,7 százalék).

Ezekről a tagállamokról a jelentésből azt is kiderült, hogy az elmúlt év azonos időszakához képest mindegyikben nőtt a munkanélküliség. Így például Görögországban 2012 januárjához képest 2013 februárjára 21,5-ről 27,2 százalékra, a spanyoloknál 21,4 százalékról 26,7 százalékra.

A magyar adatokat vizsgálva – a márciust mellőzve – az Eurostat táblázatából azt olvashatjuk ki, hogy a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta gyakorlatilag 2012 márciusa óta nem változott (11,2 százalék). A tavaly december és 2013 márciusa közötti intervallumot górcső alá véve látszik: az Európai Unió tagállamai közül Magyarországgal ellentétben többek között olyan országok voltak képtelenek tartani a teljesítményüket, mint Belgium, vagy Franciaország.

Az Eurostat vizsgálta nemek és életkor alapján is a foglalkoztatottsági adatokat, itt ugyan a magyar számok romlottak a 25 év alattiaknál és a férfiaknál is, de a nőknél a 2013 januári és februári eredménnyel az uniós átlagot tekintve hazánk az élmezőnyben van. A tavalyi évhez képest is jelentős javulást könyvelhet el Magyarország.

Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár a Lánchíd Rádióban arról beszélt, hogy szerinte ez azért is van, mert a kormány 11 ágazatban segíti a vállalkozásokat abban, hogy a minimálbér megemelése ne okozzon gondot a működésükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.