Pénteken a Központi Statisztikai Hivatal közölte, hogy tovább növekedett Magyarországon a foglalkoztatottak összlétszáma az előző év azonos időszakához képest, míg a munkanélküliségi ráta a 15–74 éves korosztályban 11,8 százalék volt. Elemzők úgy látják, a foglalkoztatottság bővülhet, de a munkanélküliség nem csökken idén.
Kedden megjelent az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak is a friss kimutatása, amely ugyan nem tér ki a márciusi magyar adatokra, de a weboldalukon publikált grafikonok bizakodásra adhatnak okot. Az Eurostat összesítése szerint márciusban 12,1 százalékra emelkedett a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta az euroövezetben, ami 0,1 százalékos emelkedést jelent a februári adatokhoz képest. A szezonálisan kiigazított mutató pedig 10,9 százalék volt márciusban, ami megegyezett a februárival.
Az Eurostat a munkanélküliségi ráta alapján felállított listáján Görögország foglalja el az első helyet a maga 27,2 százalékával, őt követi Spanyolország (26,7 százalék), Portugália (17,5 százalék), a lista végén Ausztria foglal helyet (4,7 százalék), megelőzve Luxemburgot ( 5,7 százalék).
Ezekről a tagállamokról a jelentésből azt is kiderült, hogy az elmúlt év azonos időszakához képest mindegyikben nőtt a munkanélküliség. Így például Görögországban 2012 januárjához képest 2013 februárjára 21,5-ről 27,2 százalékra, a spanyoloknál 21,4 százalékról 26,7 százalékra.
A magyar adatokat vizsgálva – a márciust mellőzve – az Eurostat táblázatából azt olvashatjuk ki, hogy a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta gyakorlatilag 2012 márciusa óta nem változott (11,2 százalék). A tavaly december és 2013 márciusa közötti intervallumot górcső alá véve látszik: az Európai Unió tagállamai közül Magyarországgal ellentétben többek között olyan országok voltak képtelenek tartani a teljesítményüket, mint Belgium, vagy Franciaország.
Az Eurostat vizsgálta nemek és életkor alapján is a foglalkoztatottsági adatokat, itt ugyan a magyar számok romlottak a 25 év alattiaknál és a férfiaknál is, de a nőknél a 2013 januári és februári eredménnyel az uniós átlagot tekintve hazánk az élmezőnyben van. A tavalyi évhez képest is jelentős javulást könyvelhet el Magyarország.
Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár a Lánchíd Rádióban arról beszélt, hogy szerinte ez azért is van, mert a kormány 11 ágazatban segíti a vállalkozásokat abban, hogy a minimálbér megemelése ne okozzon gondot a működésükben.