Új programot jelent be Matolcsy György

Először tart sajtótájékoztatót jegybankelnökként Matolcsy György. A jól értesültek szerint stratégiai döntésekről lesz szó. Az MNO élőben közvetíti a jegybankelnök bejelentését.

KG
2013. 04. 04. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke, Matolcsy György sajtótájékoztatót tart csütörtökön délelőtt, várhatóan stratégiai döntésekről. Ezt követően az intézmény szakértői a hitelösztönzés jegybanki lehetőségeiről tartanak elemzői fórumot. Az MNB szerdai meghívójából ugyan nem derül ki a sajtótájékoztató témája, de a bank korábban azt közölte, hogy a vezetés a következőkben a kamatdöntések után már nem tart sajtótájékoztatót, csak egyes stratégiai döntések bejelentésekor. Matolcsy György először tart majd sajtótájékoztatót március eleji kinevezése óta.

A Világgazdaság Online szerda délután forrás megjelölése nélkül közölte, hogy az MNB Monetáris Tanácsa csütörtökön rendkívüli ülést tart, ahol a jegybank tervezett gazdaságösztönző lépéseiről lesz szó.

Londoni pénzügyi elemzők korábban azt várták az új jegybanki vezetéstől, hogy monetáris politikájának céljai közé beemeli a növekedésösztönzést is. Ezt ilyen rövid időtávlatban egyelőre nehéz vizsgálni, mindenesetre Matolcsy György irányítása alatt is folytatódott a kamatvágás: a Monetáris Tanács – a nyolcadik egymást követő alkalommal – 25 bázisponttal történelmi mélypontra, 5 százalékra csökkentette az alapkamatot március 26-ai ülésén.

Ha az MNB csütörtökre kilátásba helyezett stratégiai döntései a reálgazdaság hitelellátásának ösztönzését és a háztartási, valamint az üzleti szektor adósságterhének enyhítését célozzák, akkor alapvetően három cselekvési lehetőség kínálkozik a jegybank számára – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Neil Shearing, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza az egyik lehetséges intézkedésnek a hitelezésösztönző kedvezményes bankfinanszírozást nevezte. Szerinte ennek alapján az MNB olcsó forintfinanszírozással láthatja el a kereskedelmi bankokat, azzal a feltétellel, hogy a bankok növelik a háztartások és a vállalkozások hitelellátását. Szerinte a lehetséges lépések között van az is, hogy a jegybank a devizatartalék egy részét azoknak a bankoknak a megsegítésére fordítja, amelyeknek nehézséget okoz devizakötelezettségeik megújítása. A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint a harmadik – egyben a legradikálisabb – lehetőség egy új program bejelentése lenne a magánszektorbeli devizaadósságok átstrukturálására.

Shearing szerint e harmadik opció kínálná a legjobb kiutat Magyarország jelenlegi problémáiból, ám ez a megoldás – „legalábbis egyelőre” – valószínűtlennek tűnik. A szakértő ehelyett inkább a hitelezésösztönző kedvezményes bankfinanszírozást tartja valószínűnek abban az esetben, ha a nemzeti bank valóban új monetáris politikai lépéseket jelent be. Véleménye szerint ugyanakkor nem valószínű, hogy a pótlólagos MNB-forintfinanszírozás jelentősebb lendületet adhatna a reálgazdaságba irányuló hitelkihelyezésnek, tekintettel arra hogy a magyar bankszektorban már most is forintlikviditási felesleg van.

Matolcsy György kinevezése előtt Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője a Hír24-nek adott interjújában arról beszélt, hogy nem lesz könnyű dolga a hivatalba lépő új jegybankelnöknek, mivel a gazdaság felpörgetése érdekében a korábban alkalmazottakkal szemben más eszközökre lesz szüksége.

A közgazdász szerint a jegybank az alapkamatnál akár alacsonyabb kamattal is adhatna hitelt célzott köröknek, de fontos lehet a devizatartalék felhasználásának javítása is. Szintén lehetőség, hogy a kereskedelmi bankoknak lehetne ebből olcsó devizaforrást biztosítani, és megegyezni velük, hogy továbbadják a lakosságnak. Akár 30 százalékkal lehetne csökkenteni a törlesztőrészleteket ebből – vélekedett Barcza.

Mark Carney korábbi kanadai jegybankelnök jóval a Federal Reserve-öt megelőzve volt az első a világon, mely a piaci szereplők várakozásainak hatékony alakítása érdekében jövőre vonatkozó iránymutatást alkalmazott, ígéretet téve arra, hogy a 2009 tavaszán a nulla közelébe süllyedt alapkamat 2010 második negyedévének végéig nem változik. E megoldással a Bank of Canada a kamattartás idejére vonatkozó ígérettel próbált újabb monetáris stimulust adni a gazdaságnak egy olyan helyzetben, amikor további vágásra már nem volt mód.

A japán jegybank is szokatlan eszközök bevetésére készül, hogy a közel két évtizede recesszióban lévő gazdaságot felpörgesse. Kuroda Haruhiko azt tervezi, hogy a jegybank a jelenleginél agresszívabb monetáris politikát fog folytatni, viszont egyes közgazdászok figyelmeztettek, hogy erre már csak korlátozott lehetősége van az alapkamatot évek óta a 0 és 0,1 százalék között tartó intézménynek. A lehetséges további lépések között az államkötvények, illetve a vállalati papírok felvásárlásának növelése merülhet fel japán elemzők szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.