Növekedésösztönző monetáris politikát várnak Simor után

Londoni pénzügyi elemzők szerint az új jegybankelnök monetáris politikájának céljai között jelen lesz a növekedésösztönzés.

KG
2013. 03. 04. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Commerzbank szerint középtávon is döntően az határozza meg a forint árfolyamkilátásait, hogy Matolcsy György mit tesz a következő monetáris tanácsi üléseken. A széles körű piaci konszenzus a 4,50–5,00 százalék közötti sávban valószínűsíti az MNB-alapkamatot a jelenlegi kamatcsökkentési ciklus végén; a forintra nehezedő nyomás nagyobb része abból a várakozásból ered, hogy az MNB esetleg mennyiségi enyhítési intézkedéseket is foganatosít – vélekedtek a Commerzbank elemzői. A ház szakértői ugyanakkor azt jósolták, hogy a német gazdaság lendülete hamarosan a magyar gazdaságban is érezteti hatását, segítve a forintot, és ez szükségtelenné teszi a monetáris kísérletezgetéseket.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai Matolcsy György MNB-elnöki jelölésének pénteki bejelentése utáni kommentárjukban azt jósolták, hogy az új Monetáris Tanács az eddigi, lépésenként 0,25 százalékpontról 0,50 százalékpontra gyorsítja a kamatcsökkentések mértékét, és 4,00 százalékig viszi le a jegybanki alapkamatot. A Barclays elemzőinek előrejelzése szerint az MNB ezen a kamatszinten várhatóan megáll, mivel a Monetáris Tanács az enyhítési ciklussal együtt is nyilván pozitív reálkamatot kíván fenntartani.

A JP Morgan elemzői azt közölték, hogy nem számolnak mennyiségi enyhítési ciklus elkezdésével az MNB részéről. Véleményük szerint a jegybank ezt a gazdaságélénkítő – a reálgazdaságba kötvényvásárlások révén pótlólagos likviditást juttató – módszert legfeljebb válságkezelő eszközként vetné be szükség esetén. Azt valószínűsítik, hogy a monetáris enyhítés fő eszköze a következő hónapokban is a kamatcsökkentés lesz. A ház várakozása az, hogy az MNB a jelenlegi 5,25-ról 4,50 százalékra csökkenti irányadó kamatát 2013 közepéig.

A cég londoni közgazdászainak véleménye szerint Matolcsy György irányítása alatt a Magyar Nemzeti Bank nagyobb mértékben érvényesít majd kettős mandátumot – vagyis monetáris politikájának céljai között nagyobb súllyal lesz jelen a növekedésösztönzés –, mint az előző elnök, Simor András idején, amikor az árstabilitás elsődleges célkitűzésén volt a hangsúly.

Pénteki elemzői vélemények szerint nem valószínű, hogy Matolcsy György azonnal unortodox intézkedéseket tenne az MNB élén.

Nem lesz könnyű dolga a hivatalba lépő új jegybankelnöknek, mivel a gazdaság felpörgetése érdekében a korábban alkalmazottakkal szemben más eszközökre lesz szüksége. A jegybank elsődleges eszköze az alapkamat. Ma ez voltaképpen a külföldi befektetők hozamelvárását tükrözi, azért olyan magas, de ha az államadósság szintje a költségvetési hiány három százalék alatt tartásával csökken, akkor lehet mozgástér további vágásra – mondta el a Hír24-nek adott interjújában Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetője.

Devizatartalék és a nyílt piaci műveletek – Bogár László közgazdász szerint ez a két legfontosabb és legkényesebb terület, amelyen Matolcsy György jegybankelnöknek bizonyítania kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.