Ezt hozhatja az új jegybankelnök

A lakosság még meglévő devizaadósságának csökkentését, olcsó devizaforrás biztosítását, valamint többek között célzott hitelkihelyezést hozhat az új MNB-elnök.

KA
2013. 03. 01. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz könnyű dolga a hivatalba lépő új jegybankelnöknek, mivel a gazdaság felpörgetése érdekében a korábban alkalmazottakkal szemben más eszközökre lesz szüksége. A jegybank elsődleges eszköze az alapkamat. Ma az alapkamat voltaképpen a külföldi befektetők hozamelvárását tükrözi, azért olyan magas. De ha az államadósság szintje a költségvetési hiány három százalék alatt tartásával csökken, akkor lehet mozgástér további vágásra – mondta el a hír24-nek adott interjújában Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetője.

A jegybank az alapkamatnál akár alacsonyabb kamattal adhatna valamennyi hitelt néhány célzott körnek. Akár 1-2 százalékos kamattal is lehetne a bankoknak kölcsönadni a kis- és középvállalati hitelkihelyezések növelésére – tette hozzá. A másik eszköz, ami szóba kerülhet, a devizatartalék felhasználásának javítása. Jelenleg rekordszinten van a jegybanki devizatartalék – 34 milliárd eurón áll –, miközben a lakosságnak és az államnak a devizahitele magas. Ennek csökkentésére lehetne egy mód az, ha a jegybank a piacról visszavásárolna állampapírokat – ismertette a várható lépéseket a közgazdász.

Szerinte egy másik lehetőség, hogy a kereskedelmi bankoknak lehetne ebből olcsó devizaforrást biztosítani, és megegyezni velük, hogy továbbadják a lakosságnak. Akár 30 százalékkal lehetne csökkenteni a törlesztőrészleteket ebből. Úgy látja, 5 milliárd euróig a befektetők szemében sem veszélyes a devizatartalékok felhasználása. Sőt a piac akár pozitívan is értékelheti, hiszen a lakosság terheit csökkentheti vele a kormány – tette hozzá.

Mark Carney korábbi kanadai jegybankelnök jóval a Federal Reserve-öt (Fed) megelőzve volt az első a világon, mely a piaci szereplők várakozásainak hatékony alakítása érdekében a jövőre vonatkozó iránymutatást alkalmazott, ígéretet téve arra, hogy a 2009 tavaszán a nulla közelébe süllyedt jegybanki alapkamat 2010. második negyedév végéig nem változik. E megoldással a Bank of Canada a kamattartás idejére vonatkozó ígérettel próbált újabb monetáris stimulust adni a gazdaságnak egy olyan helyzetben, amikor további vágásra már nem volt mód.

Időközben a japán jegybank is szokatlan eszközök bevetésére készül, hogy a közel két évtizede recesszióban lévő gazdaságot felpörgesse. Kuroda Haruhiko azt tervezi, hogy a jegybank a jelenleginél agresszívabb monetáris politikát fog folytatni, viszont egyes közgazdászok figyelmeztettek, hogy erre már csak korlátozott lehetősége van az alapkamatot évek óta a 0 és 0,1 százalék között tartó, az eszközvásárlási programjának bővítésével lazító jegybanknak. A lehetséges további lépések között az államkötvények, illetve a vállalati papírok felvásárlásának növelése merülhet fel japán elemzők szerint.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő Zrt. portfólió-menedzsere szerint felvethető a kérdés, hogy tényleg elérkezett-e az idő, hogy a világ vezető jegybankjai az inflációs célkitűzés helyett új modellkeretben gondolkodjanak. Az inflációs célkitűzéssel szemben mindenképp megfogalmazhatók kritikák. „Egyrészt nem biztos, hogy a jelenlegi helyzetben az általában kétszázalékos inflációs rátát célzó jegybankok megfelelő stimulust tudnak nyújtani a gazdaságnak.”

Másrészt az elmúlt évek válságának tükrében egyértelműen rosszul vizsgázott a rendszer, hisz annak ellenére, hogy a válságot megelőzően és utána is a fejlett világban alacsony maradt az infláció, óriási áldozatokkal járó turbulenciáknak lehetünk szemtanúi – tette hozzá. Bebesy úgy látja, a monetáris politikai rendszerek természetesen nem örökre szólóak, a nyolcvanas években búcsút intettünk a pénzkínálatot célzó rendszereknek, majd a kilencvenes években az árfolyam-targetolás nehézségei váltak nyilvánvalóvá; lehet, hogy most éppen az inflációs célkitűzést haladjuk meg.

Lentner Csaba közgazdász is többször arról beszélt, hogy a Simor-féle jegybanki vezetésre jellemző gyakorlatot a világ más részein már elvetették, még az Európai Unió eurózónájában is. Egészen más célkitűzésrendszere van az Európai Központi Banknak (EKB) és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek is, mint a Magyar Nemzeti Banknak – mondta Lentner.

Szerinte a Fed manapság pénzt önt a piacra, hogy megpróbálja beindítani a gazdasági növekedést, emelni a foglalkoztatási rátát, és az EKB is lassan fél éve azt teszi, hogy felvásárolja a gyengülő euróövezeti országok állampapírjait. Magyarországon azonban a növekedés előtérbe helyezése sajnos csak a kormányok fiskális politikáját jellemezte az elmúlt negyed évszázadban, ehhez a célhoz a jegybank nem csatlakozott – tette hozzá Lentner.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.