Matolcsy lesz a Magyar Nemzeti Bank elnöke

Orbán Viktor miniszterelnök Matolcsy Györgyöt jelöli a jegybank élére. Az új nemzetgazdasági miniszter Varga Mihály lesz.

KA
2013. 03. 01. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Döntöttem, Matolcsy György lesz a jegybankelnök. Ez a legkevésbé kockázatos döntés. Nem először jelöltem ki jegybankelnököt. Arra jutottam, hogy kormányzati tapasztalattal rendelkező személyt kell kinevezni” – jelentette ki a miniszterelnök. Matolcsy 2010. május 29-től töltötte be a nemzetgazdasági tárca vezetői posztját. Az új nemzetgazdasági miniszterre vonatkozó kérdésre Orbán úgy válaszolt, hogy itt is biztosra ment, Járai Zsigmond helyett annak idején Varga Mihályt kérte fel miniszternek, most is így tesz.

Matolcsy György tehát távozik a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) éléről, az eddig az egyes pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszterként tevékenykedő Varga Mihály pedig a helyét átvéve gazdasági miniszterként folytatja. Az IMF-tárgyalások ügye „annyira elvékonyodott már”, hogy az Varga kezében marad tárcavezetőként is – tette hozzá a miniszterelnök.

Támogatják Matolcsy György kinevezését
Megvan Orbán alelnökjelöltje
Beintett a forint a kényszeres huhogóknak
Ezt várják Matolcsytól Londonban
Nem meglepő Matolcsy jelölése
Matolcsy György életútja
Ezt hozhatja az új jegybankelnök
Simor András bizonyítványa
Együttműködő, a törvényeket betartó jegybank kell

Orbán Viktor elmondta: a jegybank független, ezért kormányzati tapasztalattal is rendelkező ember kell az élére. Ebből a megfontolásból esett a választása például 2001-ben Járai Zsigmondra, mikor kinevezte az MNB vezetőjévé. „Ha a teljesítményt vesszük alapul, akkor az utóbbi években egy olyan gazdasági szakember volt, aki tudta csökkenteni az államadósságot és három százalék alatt tartani a költségvetést, és ez Matolcsy György” – közölte.

Hangsúlyozta: a jegybankra vonatkozó kérdésekbe a miniszterelnöknek nem szabad beleszólnia. „Nekem az a fontos, hogy a magyar gazdaság jól teljesítsen, számos mutatóban jól áll az ország, de a gazdasági növekedés beindítását tekintve is jobban kell teljesíteni” – mondta. „A magyar gazdaságnak minél több lehetőséget kell nyújtania azoknak, akik munkából, vállalkozásból akarnak megélni” – tette hozzá.

A miniszterelnök kifejtette azt is, hogy új jegybankpolitika alakult ki az Egyesült Államokban és Európa egyes részein is, több eszköz is létezik, melyekkel a jegybankok segíthetik a gazdasági fejlődést. „16 olyan eszközt azonosítottam be, amelyet a világon a gazdasági növekedés beindítására használnak a jegybankok” – mondta.

Egyenesen Libanonból érkezett a közrádió stúdiójába Orbán Viktor miniszterelnök, aki 40 üzletemberrel járt a közel-keleti országban, de politikai és katonai, illetve oktatási együttműködési megállapodást is kötöttek. Vízügyi és hulladékgazdálkodási téren is történtek egyezségek, és vízumügyben is történt előrelépés – jelezte a kormányfő.

Orbán elmondta, a közelmúlt évértékelésére úgy készült, hogy áttekintette, miként értékelné saját családjának évét. „Egyszerre kell beszélni a múltról, a jövőről és a jelenről. Magyarország jobban teljesít, mint korábban, de még nem teljesít elég jól, ezt mondtam. Ez egy komplex dolog” – fogalmazott. Elmondta, az ország korábbi vezetőinek nem volt világos víziója az ország jövőjéről, de kell, hogy legyen jövőképünk, 2020-ig tartó céljaink.

Arra a felvetésre, hogy Brüsszel – talán okkal – még mindig nem hisz a számoknak, úgy reagált, „szerintem nem így van, a brüsszeliek sosem találták el a költségvetés alakulását”. Orbán azt mondta, a gyenge mindig igazodik, az erős a saját lábán áll. „Van itt baj bőségesen, de Magyarország távolodik a folyamatos pénzügyi fenyegetettség alatt álló országok csoportjától” – mondta.

A legjobb hír, amit Orbán el tud képzelni, azt éppen reggel útközben kapta: több állampapír van a magyarok kezében. „Mindig ösztönzöm a magyar embereket, hogy ne engedjék át az államkötvényeket a külföldiek kezébe, maguk tartsák meg” – fogalmazott. Magyarországon az emberek szerinte még mindig sokat dolgoznak, keveset keresnek, a szolgáltatások pedig drágák, mert a külföldiek lehúzzák az utolsó bőrt is az emberekről, „én ezt nem tűröm el”, mondta, az extraprofitokat korlátok közé kell szorítani. „Az embereket nem szabad büntetni azért, ha sokat dolgoznak és többet keresnek.” Van egy terve, miszerint az szja-t 10 százalék alá csökkenti, de ezt ma még nem tartja reálisnak.

Átmeneti szerény mértékű gyengülés után a forint árfolyama visszatért a jegybankelnök-jelölés előtti szintre pénteken, a bejelentés után valamivel több mint egy órával. Az eurót kilenc óra előtt 295,40 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, ami megfelel a csütörtökről péntekre virradóra a nemzetközi kereskedelemben tartott szintnek. Csütörtök délután az euró jegyzése 295,47 forinton áll.

A jegybankelnök-bejelentést követően a legmagasabb eurójegyzés 296,29 forinton történt. A forint árfolyama nem lépett ki az elmúlt napokban tartott sávból. Csütörtökön az euró jegyzése 295,16 és 296,83 forint között, szerdán pedig 294,97 és 296,52 forint között alakult.

Reggel kilenc órakor a dollárt 225,86 forinton jegyezték, míg csütörtök délután 225,56 forinton. A svájci frank jegyzése péntek reggelre 241,34 forintra csökkent a csütörtök délutáni 242,00 forintról, a japán jené pedig 2,4397 forintra 2,4427 forintról. Az euró árfolyama alig változott csütörtökről péntekre: az előző délutáni 1,3094 dollár után péntek reggel 1,3081 dolláron jegyezték.

A lengyel zloty 0,03 százalékkal, a román lej 0,08 százalékkal gyengült péntek reggel az euróval szemben, a cseh korona pedig 0,12 százalékkal erősödött. Az eurót 4,1523 zloty, 4,3600 román lej és 25,6340 cseh korona árfolyamon jegyezték péntek reggel kilenc órakor.

Matolcsy György a február 28-i Heti Válaszban arról írt, hogy 2013 elején lezárul egy korszak a magyar gazdaságpolitikában. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: mára a kormány bizonyította gazdaságpolitikája helyességét, több országról ugyanis a közeljövőben fog kiderülni, hogy nem képes a 3 százalék alatti deficit tartására és az államadósság csökkentésére, miközben Magyarország feljebb lépett ebből az állandó pénzügyi fenyegetés alatt álló csoportból.

A politikus január 31-én a Wall Street Journalnak adott interjújában az MNB-ről úgy vélekedett, van manőverezési lehetősége a gazdasági növekedés ösztönzésére, de a banknak rendkívül óvatosan kell lépnie, tekintve az ország nagy devizaadósságát és a pénzpiacok bizonytalan állapotát. Hangsúlyozta, hogy stratégiai partnerségre van szükség a kormány és a jegybank új vezetése között, hozzáfűzve, hogy az államháztartási hiány erőteljes csökkentése után most a hazai össztermék, a GDP növekedésében kell fordulatot elérni.

Matolcsy arról is beszélt, hogy a jegybanknak „abszolút függetlennek kell lennie a jövőben, és az infláció kordában tartása kell, hogy első számú feladata legyen”. Azt is hozzátette azonban, hogy a banknak és a kormánynak együtt kell működnie, ha az ország ki akar lábalni a recesszióból. „Olyan konzervatív jegybankot szeretnék látni, amely alkalmazza az Európai Központi Bank által használt összes eszközt, a Bank of England által alkalmazott pár eszközt és néhány, a Fed által bevetett eszközt.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.