Börtön járhat az eltitkolt zsebszerződésekért

Összesen tizenhat büntetőeljárást indított a nyomozó hatóság tavaly év eleje óta termőföld jogellenes megszerzésének gyanúja miatt.

Magyar Nemzet
2013. 05. 08. 4:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napi rendszerességgel érkeznek a tárcához zsebszerződéssel érintett termőföldekkel kapcsolatos bejelentések az ország egész területéről, s ezek között sok az önfeljelentés is – közölte a lap megkeresésére Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára, aki a zsebszerződések elleni hatékonyabb fellépést segítő tárcaközi bizottság vezetője is.

Tájékoztatása szerint az ilyen feljelentéseket automatikusan továbbküldik az illetékes megyei rendőr-főkapitányságoknak. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a zsebszerződések elleni bizottság munkájának köszönhetően július elsejétől – amikor életbe lép az új Büntető törvénykönyv – a hatóságok sokkal könnyebb helyzetben lesznek. Ettől kezdve ugyanis maga a cselekmény – vagyis a jogszabályok megkerülésével, a szerzési tiltások áthágása érdekében megkötött termőföld-adásvételi szerződések létrejöttében való részvétel – válik büntethetővé.

Rávilágított: a testület javaslatára módosított új Büntető törvénykönyv szerint akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható az a személy, aki ilyen zsebszerződés létrejöttében vesz részt. Budai Gyula arra kérte az állampolgárokat, hogy akinek tudomása van ilyen kontraktusról, jelezze. – Természetesen – tette hozzá – információk vannak azon ügyvédi irodákról is, amelyek a megyében arra szakosodtak, hogy ilyen megállapodásokat kössenek, nem véletlen, hogy a Büntető törvénykönyv módosítása a szerződés megkötésében közreműködő személyeket is büntethetővé tette.

A földtörvény a készülő üzemtörvénnyel együtt képes védelmezni a hazai mezőgazdaságot a spekulánsokkal és a külföldi tőkével szemben – jelentette ki korábban Fazekas Sándor. A miniszter hangsúlyozta: a földtörvényhez kapcsolódó üzemtörvény megalkotása az őstermelőknek, a családi gazdaságoknak, az egyéni és a társas vállalkozásoknak egyaránt fontos, hiszen nem mindegy, hogy az Európai Unión belüli szabad tőkeáramlás életbelépése, 2014 után a magyar gazdatársadalom vagy a külföldiek rendelkeznek majd a föld- és eszközvagyonnal.

Mint azt az mno.hu megírta, a földhaszonbérleti pályázatok eredményeként hazánkban megsokszorozódott a földhasználók száma. Csongrád megyében ma 45-ször annyi a földművesek száma, mint 2012 előtt. Hajdú-Bihar megyében megnyolcszorozódott, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala megyében pedig egyaránt megtízszereződött a földhasználók száma, míg Győr-Moson-Sopron megyében meghússzorozódott.

A kormány 2012. július 12-én nyújtotta be a parlamentnek a földtörvény tervezetét, amely több ponton meg kívánja akadályozni, hogy a termőföld külföldi kézbe kerüljön, valamint a zsebszerződések ellen is komolyan fel kíván lépni. Az utóbbi esetében az új Büntető törvénykönyv is szigorú szankciókat állapít meg, ha ilyen tevékenységre sor került, többek között letöltendő börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság.

A második Orbán-kormány prioritásai közé tartozik a hazai termőföld magyar kézben tartása, amelynek érdekében minden jogi eszközt bevet, mivel 2014. május 1-jétől lejár a földvásárlásra vonatkozó külföldi magánszemélyek és jogi személyek moratóriuma. A földkérdés világszerte a csatározások középpontjában áll, mivel a jövőben az egyik legfőbb kincsnek számít majd.

(Dénes Zoltán)

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatják

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.