Napi rendszerességgel érkeznek a tárcához zsebszerződéssel érintett termőföldekkel kapcsolatos bejelentések az ország egész területéről, s ezek között sok az önfeljelentés is – közölte a lap megkeresésére Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára, aki a zsebszerződések elleni hatékonyabb fellépést segítő tárcaközi bizottság vezetője is.
Tájékoztatása szerint az ilyen feljelentéseket automatikusan továbbküldik az illetékes megyei rendőr-főkapitányságoknak. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a zsebszerződések elleni bizottság munkájának köszönhetően július elsejétől – amikor életbe lép az új Büntető törvénykönyv – a hatóságok sokkal könnyebb helyzetben lesznek. Ettől kezdve ugyanis maga a cselekmény – vagyis a jogszabályok megkerülésével, a szerzési tiltások áthágása érdekében megkötött termőföld-adásvételi szerződések létrejöttében való részvétel – válik büntethetővé.
Rávilágított: a testület javaslatára módosított új Büntető törvénykönyv szerint akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható az a személy, aki ilyen zsebszerződés létrejöttében vesz részt. Budai Gyula arra kérte az állampolgárokat, hogy akinek tudomása van ilyen kontraktusról, jelezze. – Természetesen – tette hozzá – információk vannak azon ügyvédi irodákról is, amelyek a megyében arra szakosodtak, hogy ilyen megállapodásokat kössenek, nem véletlen, hogy a Büntető törvénykönyv módosítása a szerződés megkötésében közreműködő személyeket is büntethetővé tette.
A földtörvény a készülő üzemtörvénnyel együtt képes védelmezni a hazai mezőgazdaságot a spekulánsokkal és a külföldi tőkével szemben – jelentette ki korábban Fazekas Sándor. A miniszter hangsúlyozta: a földtörvényhez kapcsolódó üzemtörvény megalkotása az őstermelőknek, a családi gazdaságoknak, az egyéni és a társas vállalkozásoknak egyaránt fontos, hiszen nem mindegy, hogy az Európai Unión belüli szabad tőkeáramlás életbelépése, 2014 után a magyar gazdatársadalom vagy a külföldiek rendelkeznek majd a föld- és eszközvagyonnal.
Mint azt az mno.hu megírta, a földhaszonbérleti pályázatok eredményeként hazánkban megsokszorozódott a földhasználók száma. Csongrád megyében ma 45-ször annyi a földművesek száma, mint 2012 előtt. Hajdú-Bihar megyében megnyolcszorozódott, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas és Zala megyében pedig egyaránt megtízszereződött a földhasználók száma, míg Győr-Moson-Sopron megyében meghússzorozódott.
A kormány 2012. július 12-én nyújtotta be a parlamentnek a földtörvény tervezetét, amely több ponton meg kívánja akadályozni, hogy a termőföld külföldi kézbe kerüljön, valamint a zsebszerződések ellen is komolyan fel kíván lépni. Az utóbbi esetében az új Büntető törvénykönyv is szigorú szankciókat állapít meg, ha ilyen tevékenységre sor került, többek között letöltendő börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság.
A második Orbán-kormány prioritásai közé tartozik a hazai termőföld magyar kézben tartása, amelynek érdekében minden jogi eszközt bevet, mivel 2014. május 1-jétől lejár a földvásárlásra vonatkozó külföldi magánszemélyek és jogi személyek moratóriuma. A földkérdés világszerte a csatározások középpontjában áll, mivel a jövőben az egyik legfőbb kincsnek számít majd.
(Dénes Zoltán)
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatják