Májusban is csökkentek az ipari termelői árak

Az ipari termelői árak áprilishoz hasonlóan ismét 1,2 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest.

KG
2013. 06. 28. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bányászat, kőfejtés nemzetgazdasági ágon kívül minden ágban visszaesést regisztráltak; jelentősebb árcsökkenés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, a vegyi anyag, termék gyártása és a kohászat, fémfeldolgozás ágazatokban volt. A KSH adatai szerint májusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest ismét csökkentek, a visszaesés mértéke 0,3 százalék volt.

Ez elsősorban a jelentős súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás 1,6, a vegyianyag- és termékgyártás 1,8, illetve a kohászat, fémfeldolgozás ágazat 1,1 százalékkal alacsonyabb áralakulásának következménye. A legnagyobb súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban enyhén, 0,3 százalékkal nőttek az árak.

A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai összességében 0,6 százalékkal csökkentek, a legnagyobb mértékben a már említett kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, a vegyi anyag, termék gyártása, illetve a kohászat, fémfeldolgozás ágazatokban.

Az előző hónaphoz képest enyhén, 0,1 és 0,4 százalék közötti mértékben nőttek az árak az élelmiszeripar területén, a fa-, papír- és nyomdaiparban és a gyógyszergyártásban. Változatlanok maradtak az árak a villamos berendezés gyártása és az egyéb feldolgozóipar és javítás ágazatokban. A feldolgozóipar többi területén 0,1 és 1,0 százalék között mérséklődtek az árak 2013. áprilishoz képest. 2012 májusához viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,5 százalékkal csökkentek, a feldolgozóipari ágazatoknál összességében 0,2 százalékos árcsökkenést regisztrált a KSH.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2013 májusában az előző havihoz képest 1,8 százalékkal estek. Minden feldolgozóipari ágban csökkentek az árak, átlagosan 1,6 százalékkal. A legnagyobb mértékű visszaesések a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, a vegyi anyag, termék gyártásában (mindkettőnél 3,6 százalék) és a kohászat, fémfeldolgozásban (2,8 százalék) voltak.

Február óta tovább csökkentek az árak a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás (májusban 7,4 százalékkal) nemzetgazdasági ágban az energiatőzsdei árak folyamatos esése miatt. A forint mind az euróval (2,1 százalék), mind az amerikai dollárral (1,8 százalék) szemben erősödött áprilishoz képest. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az ipar forintban mért exportárai 1,2, a feldolgozóipari ágazatok árai 1,0 százalékkal csökkentek.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2013 májusában az előző hónaphoz mérve az árak az energiatermelő ágazatokban 0,2, a beruházási javakat gyártó ágazatokban 0,4, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban pedig 0,9 százalékkal mérséklődtek. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai az előző hónaphoz képest enyhén, 0,4 százalék növekedtek. 2012. májussal összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 3,1 százalékkal csökkentek, míg a beruházási javakat előállító ágazatokban 0,6, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban pedig 4,1 százalékkal emelkedtek az árak.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.