A Magyar Nemzeti Bank gazdaságélénkítő csomagjának első köre a teljes hitelállomány nagyjából hét százalékát érintette – mondta kedden az InfoRádióban Csaba László, a Közép-Európai Egyetem (CEU) egyetemi tanára, hozzátéve: egy ilyen akció eredményét másfél-két év után lehet felmérni.
Mindenképpen jót tett ugyanakkor ennek a programnak az üzenete, nevezetesen az, hogy a nemzeti bank és a kormány együttműködik, egy irányba húz, még akkor is, ha más ügyekben – például a devizahitelek kérdésében – nem – vélte.
Csaba László szerint a devizahitelesek mentőcsomagjai esetében a politikai akarat érvényesül. Ha egy nagy és jelentős mértékű azonnali forintosításra kerülne sor, az biztosan megrendítené a magyar bankrendszert – mutatott rá. A közgazdász hozzátette: ha a nagy bankok jelentős veszteséget szenvednek el, akkor ezek a pénzintézetek felgyorsítják a már megindult összezsugorodási folyamatot.
Ha pedig a nagy bankok egymás után csukják be a bankfiókokat, a lakossági hitelezéssel és családi vállalkozások hitelezésével nemigen foglalkoznak majd, ez pedig éppen a kis- és középvállalkozók körét segíteni szándékozó filozófiának mond ellent – hangsúlyozta az egyetemi tanár. A közgazdász szerint bármilyen megoldást választ a kormányzat, annak lesz költsége és nem szándékolt hatása is.
Csaba László úgy értékeli, a kormány 2 százalékos növekedési előrejelzése és 2,5 százalékos infláció-előrejelzése komolyan vehető. A közgazdász ezekből a számokból egyebek mellett azt a következtetést vonta le, hogy az energiaszolgáltatók nem kapják vissza a korábbi nyereségszintet, de a rezsicsökkentés sem folytatódik hangsúlyosan 2014-ben.
A 2,5 százalékos infláció azt jelenti, hogy a rezsicsökkentés tekintetében is beálltunk egy szintre, amin túl már nem kívánnak menni. Elismeri ugyanakkor az állam, hogy ha valaki közszolgáltató, annak működési költségei is vannak, amit mindenképpen biztosítani is kell – tette hozzá. Csaba László elmondta: az előrejelzések másfél százalékos gazdaságnövekedést várnak Magyarországtól, „ami feltolható 2 százalékra”.