Létkérdés a bankoknak a devizahitelesek megmentése

A bankokat is veszélyezteti a fizetésbe belerokkanó devizahitelesek tömege.

Veczán Zoltán
2013. 09. 19. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bankok kézzel-lábbal tiltakoznak a kormányzat által kijelölt devizahiteles-mentőcsomagok ellen, mindenáron azt szeretnék, ha a kormányzat – és így az adófizetők – állnák nagyobbrészt a cechet.

Pedig a pénzintézeteknek elsődleges érdeke a devizahitelesek megmentése – mondta el Barcza György közgazdász. Így a nemfizető adósok egy része újra fizetőképessé válik, és csökken a bedőlő hitelek aránya is, hiszen akár 35-40 százalékkal is csökkenhetnének a devizahitelesek törlesztőrészletei, ha sikerül a devizahitelek forintosítása. A tárgyalások azonban egyelőre megrekedtek.

A nagybankok sűrűn érvelnek azzal, hogy már így is veszteségesek, nem bírnának el több terhet, és ezt szeretik többek között a bankadóra fogni. Ennek egyik oka valóban a bankadó – mondta el a közgazdász –, ugyanakkor azok a pénzintézetek, amelyek szigorúbb feltételek mellett adtak csak hiteleket, az újabb közteher ellenére is stabilan nyereségesek maradtak (például az OTP), míg amelyek nyakra-főre osztogattak hiteleket, azok veszteségesbe fordultak, mert hozzájuk özönlöttek kölcsönért a jelenleg már fizetni nem tudó adósok, és tömegével vették fel a hiteleket. A PSZÁF-jelentés szerint is ez utóbbi tétel – a bedőlő ingatlanhitelek – adták a veszteség nagyobb részét, nem a bankadó.

A négy legveszteségesebb nagybank az elmúlt négy évben 800 milliárd forintot bukott, elsősorban a rossz hitelpolitikája miatt. Csak azért nem ment közülük egy sem csődbe, mert külföldi anyabankjaik tőkeinjekciókkal támogatták őket. Összehasonlításképpen – ahogy Barcza is elmondta – a nyereséges OTP nem számíthatott ilyesfajta segítségre, sem bármiféle anyabankok olcsó devizájára, a veszteség azért kerülte el, mert nem osztogatott kölcsönöket boldog-boldogtalannak.

A válság előtt egyes nagybankok nemcsak befogadták a később fizetőképtelen adósok hitelkérelmeit, hanem egyenesen buzdították is őket a kölcsönfelvételre, büszkén hirdetve magukról, hogy ők ügyfélminősítés, azaz bármiféle szűrés nélkül adnak jelzáloghitelt gyakorlatilag bárkinek. Mindezt úgy, hogy – a Magyar Nemzeti Bank felmérése szerint – 2010-ben a lakosság jelentős része a pénzügyi alapfogalmakkal sem volt tisztában.

A svájci frank árfolyamának megugrása után a devizahitelek törlesztőrészletei a magasba szöktek, ami legelőször azokat az adósokat érte utol, akik a kisebb ingatlanfedezet vagy az alacsonyabb jövedelmük miatt csak a lazább hitelezést folytató bankoktól kaphattak hitelt. Így szükségszerűen az ilyen, felelőtlenül kölcsönöket osztogató pénzintézeteknél gyülemlett fel a legtöbb nemfizető jelzáloghitel, miközben a hitel fedezetét adó ingatlanok értéke a válság miatt mélyen a felvett összeg alá zuhant.

Ha ehhez még hozzáadjuk a svájci frank árfolyamának elszállását, elképzelhető, hogy az ilyen bedőlő hitelek a bankoknak milyen mérhetetlen veszteséget okoznak, hiszen hiába árverezik el a fedezetként szolgáló ingatlant, a kölcsönadott pénznek csak a töredékét kapják így vissza.

Ennek fényében meglepőnek tűnhet, hogy jellemzően éppen a laza hitelezésük miatt most legtöbbet szenvedő pénzintézetek kardoskodnak a leginkább az ellen a megoldás ellen, hogy a tartozás egy részét, azaz az árfolyam-különbözetet ők vállalják át, így megelőzve az újabb jelzáloghitelek bedőlését.

2009 első negyedéve óta bő négyszeresére nőtt a fizetni nem tudó, devizaalapú jelzáloghitelesek aránya, jelenleg 21,2 százalékuk több mint 90 napja nem tudja törleszteni a külföldi pénzben felvett kölcsönét. Ez eleve sok százmilliárd forint veszteséget jelent a bankoknak, és a trend a válság kezdete óta töretlen, így valószínűsíthető, hogy a jövőben még több hitel fog bedőlni.

Mint korábban írtuk, Boros Imre közgazdász szerint a nemfizető adósok miatt kiesett bevételeiket a bankok a kamatok további emelésével pótolják, azaz a fizetőképes ügyfelek fizetik a számlát azok után is, akik anyagilag már belerokkantak az emelkedő törlesztőrészletekbe.

Ez a gyakorlat azonban a végtelenségig nem folytatható, hiszen minél magasabbra szöknek a kamatok, annál magasabb lesz a törlesztőrészlet, és annál több hitel fog bedőlni. A bankok a szocialista kormányzat alatt számíthattak arra, hogy az állam az adófizetők pénzével majd kihúzza őket a gödörből, a jelenlegi kormány azonban egyértelműen jelezte, hogy nem hajlandó erre.

Tehát a bankok számára úgy néz ki, az egyetlen kiút az maradt, ha némi áldozatot vállalva beszállnak az adósmentésbe, mielőtt a bebukó hitelállomány miatt csődbe mennek.

Becslések szerint állami hozzájárulás nélkül a bankoknak 500 milliárd forint körüli részt kellene vállalniuk, ennyivel nőtt a devizaadósok tartozása a kölcsön folyósítása óta az árfolyam megugrása miatt. Magyarán az adós annyi törlesztőt fizetne, amennyit 180 forintos frankárfolyamon kellene, a maradékot pedig a bankok tennék hozzá hónapról hónapra, így a veszteséget a devizahitelek kifutásával összhangban mintegy tízéves időintervallumban kellene leírnia a pénzintézeteknek.

Ez évente körülbelül 50 milliárd forintot jelentene Barcza György szerint, azaz nagybankonként nagyjából 6 milliárdot. Tekintettel arra, hogy a négy legveszteségesebb nagybank az elmúlt négy évben 800 milliárd forintot bukott, jórészt a bedőlő hitelek miatt, egy kérdés marad: miért húzzák hónapok óta a bankok a tárgyalásokat a kormánnyal?

A válasz egyszerű: a társadalmi elégedetlenség nő, a társadalom, és főleg a törlesztésbe belerokkanó devizahitelesek a kormánytól várják a megoldást, így az idő rövidebb távon még a bankoknak dolgozik – mondta Boros Imre. A közgazdász szerint a pénzintézetek időhúzással zsarolják az államot, hogy kénytelen legyen jelentősebb összeggel beszállni az adósmentésbe, azaz valamennyire konszolidálja a bankok veszteségeit.

Egy ilyen, több százmilliárdos tétel azonban veszélybe sodorhatja a kormány gazdasági eredményeit, akár a három százalék alatti hiánycélt, akár az olyan jóléti intézkedéseket, mint a további rezsicsökkentést vagy az élelmiszerek áfájának tervezett csökkentését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.